Capital.ba

SPISAK: Srbijanske firme koje više vole Federaciju BiH od Republike Srpske

18.10.2013. / 15:33

–         Spisak 22 srbijanske firme koje RS snabdjevaju iz Sarajeva i Širokog Brijega

–         RS daje povlastice, kredite, podstiče kupovinu traktora i auta, a oni pune Budžet FBiH

 

SpisakBANJALUKA, BEOGRAD, Bez obzira na Sporazum o specijalnim i paralelnim vezama Republike Srpske i Srbije, srbijanske firme masovno zaobilaze Republiku Srpsku i posluju sa firmama iz Federacije BiH. Poslovni portal CAPITAL.ba objavljuje Spisak 22 velike kompanije iz Srbije koje su ugovore o zastupništvu i distribuciji proizvoda potpisale sa firmama čije je sjedište u Federaciji BiH.

Srbijanske kompanije se ne obaziru što je RS nekima od njih dala povoljne milionske kredite iz IRB-a, napravila reprograme poreskih obaveza i budžetskim sredstvima podsticala kupovinu srbijanskih proizvoda poput IMT traktora i automobila iz Kragujevca.

 

„Jaffa“, „Rubin“, „Alfa“ „Soko Štark“…

Poznatu „Jaffa Crvenku“  tržište BiH snabdijeva „MCI Široki Brijeg“, Šabačka „Mljekara“ ima potpisan ugovor sa „Bakalar komerc“ Čapljina, „Uljare Viktorija Grupa“ sa „MIK“ Mostar, „Vinarija Čoka“ sa „AMKO Sarajevo“, „Rubin“ Kruševac sa „Dara Planet“ Posušje, a „Alfa“ Vranje sa „Tehnoprom“ Posušje.

Firma „Swislion Takovo“ kojem smo prodali Fabriku alata Trebinje i dali brojne povlastice, umjesto sa firmom iz RS, odlučila se da njene proizvode distribuiše „Likas TP Nakić“ iz Širokog Brijega.

Soko Štark“ zastupa „Ataco“ Mostar, a „Nectar-Fructal“ Bačka Palanka ima ugovor sa „Bili Brig“ Grude , „Pionir“ Subotica sa „Karat Group“ Sarajevo, „Hello sokovi“ Smederevo na tržištu Republike Srpske prodaje „Dara Planet“ Posušje, prenosi CAPITAL.ba

Za razliku od poznatih hrvatskih kompanija koje svoja zastupništva za cijelu BiH isključivo imaju u Širokom Brijegu ili Vitezu, njihove srbijanske kolege se rukovode drugim principima.

 

Zgonjanin: U FBIH su bolji uslovi

predrag zgonjaninPredsjednik Udruženja poslodavaca RS Predrag Zgonjanin za CAPITAL kaže da je ovo najboljji dokaz da firme idu tamo gdje mu je bolje i lakše poslovati.

Vlasnike i upravu preduzeća ne zanima politička priča o boljim uslovima. Kapital ne poznaje granice. Kompanije iz Srbije ide u Federacije jer je tamo bolji privredni ambijent. Za razliku od Srpske u Federaciji je ostao neoporezivi dio dohotka, ako izvozite više 30 odsto ne plaća se porez na dobit, a i doprinosi za zaposlene su niži“, objašnjava Zgonjanin.

On dio odgovornosti fakturiše i vlasti RS jer je poslovni ambijent u RS izgubio konkurentsku prednost u odnosu na FBiH.

Predstavništvo RS u Beogradu bi se moralo mnogo više angažovati, kaže Zgonjanin ističući da je ogromna šteta što Sporazum o specijalnim i paralelnim vezama ne pokazuje efekte.

 

Kupujmo srbijansko iz Sarajeva

Ekonomisti procjenjuju da srbijanske firme od 70-80 odsto proizvoda prodaju na tržište Republike Srpske čiji ih kupci doživljavaju kao „svoje“.

No, one to rade preko firmi iz Federacije BiH, preko koje uvoze i kojoj plaćaju dadžbine. Korist imaju zaposleni građani i budžet Federacije, te banke sa sjedištem u FBiH preko kojih se vrši platni promet.

Sporazum o specijalnim i paralelnim vezama RS i Srbije koji je potpisan 26. septembra 2006. godine za privredu RS je ostao samo „mrtvo slovo“ na papiru. Umjesto većeg punjenja budžeta, Srpska daje novac svojih građana da postiče srbijansku ekonomiju. RS je iz budžeta dala podsticije za kupovinu kragujevačkog Yuga, traktora iz Rakovice, prolongira plaćanje poreza i doprinosa, davala povoljne kredite i gledala kroz prste za neispunjavanje privatizacionih obaveza Rodoljubu Draškoviću u Fabrici alata Trebinje, firmi „Zekstra“ Dragana Đurića koji je kupio Robnu kuću „Boska“ Banjaluka, kao i „Delti DMD“ Miroslova Miškovića koji je kupio „Oslobođenje“.

 

U RS 134, u FBiH 228 firmi iz Srbije

Prema podacima poreskih uprava, u Republici Srpskoj je trenutno 134, a u FBiH 228 firmi čiji su osnivači ili vlasnici registrovani kao državljani Srbije.

Siniša VUKELIĆ

Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba
Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: SPISAK: Srbijanske firme koje više vole Federaciju BiH od Republike Srpske

    1. ANTENA

      “Dragi Dragane”, mi se ozbiljno ne bavimo ni reklamom KUPUJMO DOMAĆE a kamoli da se neko zauzme za srbijanske proizvode…”Kupujmo domaće” je tako stidljivo istaknuto tek ponegdje…a reklamna kampanja…NIKAKVA

    2. Драган (Добој)

      Мислим да би се ми, грађани Републике Српске требали одлучити на бојкот роба горе набројаних проивођача па да видимо колико ће продати робе у ФБиХ ?? Слободно могу рећи да се најмање 80% робе тих произвођача пласира у Републици Српској јер у ФБиХ кад виде да је роба из Србије заобилазе је у широком луку. Ајде нађите само једну Хрватску фирму да јој је представништво у Републици Српској.

      И да, нико дриуги није крив него ми сами!!

    3. ANTENA

      nije teško sabrati dva i dva…manji porezi i doprinosi…

    4. Франко

      Власнике приватног капитала(како год их звали) нису занимале границе ни у рату па зашто би и у миру.Власт им је и онда и сада омогућавала да раде то што раде.Они имају заједнички интерес,а то је новац изнад свега.Шта се друго очекивало од Драшковића који је отишао из своје Србије?Мада ми ови Херцеговци нису баш прави примјер улагања у Федерацију.

    5. realni

      Evo zašto RS nema budućnost : “Ekonomisti procjenjuju da srbijanske firme od 70-80 odsto proizvoda prodaju na tržište Republike Srpske čiji ih kupci doživljavaju kao „svoje“ !!
      Ekonomska logika će sama po sebi ukinuti ovaj entitet, a unutrašnji preustroj što se prije desi, biće manje štete po građane.
      Jer bi se moglo destiti da država ostane prazna ljuštura.
      Osim ako ne budemo jeli korjenje držeći se svojih nacionalnih fantazija.

    6. mitar

      NIS PETROL tj GASPROM odlazi iz banja luke….odose u sarajevo…pri tome su ponudili uslove postojecim zaposlenim takve da mogu samo da daju otkaz….to je jos jedan dokaz i potvrda txt koji je napisan…

    7. cicvara i med

      Sve je banalno kao i projekat “kupujmo domaće.Narod kupuje najjeftinije.Uostalom političari, patriote, kuće kao i kuće za odmor kupuju po Hrvatskoj Italiji Kipru Srbiji.Zar nije logično da te objekte kupuju u svojoj zemlji i pretvaraju u turističke objekte te zapošljavaju ljude i pomažu vlastitog čovjeka.Jednostavno “svi se bore svim (dozvoljenim i nedozvoljenim)sredstvima samo za ličnu korist .E, sad što je to postalo opšteprihvaćeno pravilo ponašanja i što je takvih boraca za “lično” previše ,to je najveći problem.

    8. Karadeniz

      Izuzev Jaffe i Swisliona ostalo nista i ne kupujem.