Capital.ba

Španija mora da uštedi 60 milijardi evra

02.04.2012. / 10:58

MADRID, Španska vlada suočena je sa vrućim proljećem – država mora da u naredne dvije godine uštedi 60 milijardi evra, a sve to uz veoma restriktivan budžet.

Iako bijes građana zbog mjera štednje raste, u planu su novi rezovi. Sindikati su tim povodom pozvali na generalni štrajk.

Premijer Španije Marijano Rahoj stoji iza oštrih rezova, jer se ta zemlja prethodnih godina mnogo više zadužila nego što je to bilo planirano. I zbog toga će vlada u Madridu, a prema izričitim željama Evropske komisije, prošlogodišnji deficit od 8,5 procenata bruto društvenog proizvoda pokušati da smanji na tri procenta u 2013. godini.

Povećanjem poreza, smanjenjem plata i otpuštanjem radnika u javnom sektoru u budžet bi u 2012. godini trebalo da se slije 35 milijardi evra. Time bi Španija dostigla samo polovinu planiranog cilja.

Državni službenici i poreski obveznici u tom slučaju morali bi  da “stegnu kaiševe”. Sindikati su odmah reagovali pozivom na 24-časovni generalni štrajk prošlog četvrtka.

U igri je zapravo mnogo toga. Ako četvrta najveća ekonomija evrozone ne bude uspjela da svoje dugove drži pod kontrolom, postoji opasnost da kriza izmakne kontroli.

Ako se uzme u obzir da je španska privreda više nego duplo veća od irske, grčke i portugalijske privrede zajedno, to bi značilo da bi Fond za spas evra mogao da bude dobro preopterećen.

Ušteda u budžetu je dio sveobuhvatnog reformskog paketa, koji zapravo na probu stavlja socijalni mir u zemlji.

Proteklih nedjelja su hiljade ljudi u mnogim gradovima Španije ponovo izašle na ulice. U Barseloni i Valensiji je čak došlo i do nasilnih nemira. A to su sve znaci da je strah od ekonomskog i socijalnog propadanja obuzeo veliki dio građana Španije – komentariše “Dojče vele”.

Suština reformskog programa su promjene na tržištu rada. U to se ubraja lakše otpuštanje radnika kao i fleksibilnost preduzeća. Kompanije će dobiti poreske olakšice, i imaće pravo da radnike drže na probnom radu u trajanju godinu dana i nakon toga će moći da ih otpuste bez otpremnine.

I u obrazovanju i u zdravstvenom sektoru takođe će doći do ukidanja radnih mjesta.

Samo prije nekoliko godina Španija je važila za zemlju turističkog buma. Onda su se naprasno “naduvane” cijene nekretnina, a i sama privreda se rasprsla kao mjehur od sapunice. Bio je to udarac od kojeg se zemlja još nije oporavila.

Zbog toga što su potom mnoge kompanije bankrotirale, Španija je zapala u duboku ekonomsku krizu. Od tada mnogi Španci pogled upiru u pravcu neizvjesne budućnosti.

Čak 50 procenata mlađih od 25 godina je bez posla, a ta tendencija je u porastu. I onda ne iznenađuje činjenica da mnogi Španci svoju sreću pokušavaju da pronađu negdje u inostranstvu.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!