Capital.ba

Softver od 300.000 KM skuplja prašinu

17.08.2012. / 7:40

BANJALUKA, Republička uprava za igre na sreću kršila je tokom prošle godine više puta Zakon o javnim nabavkama, a računarski sistem za onlajn nadzor rada kockarnica, kladionica, kao i drugih priređivača igara na sreću, koji je plaćen oko 300.000 maraka, nije ni stavljen u funkciju.

Navedeno je to u izvještaju o reviziji finansijskih izvještaja Republičke uprave za igre na sreću za prošlu godinu, a koji je objavila Glavna služba za reviziju javnog sektora Republike Srpske.
Ovo je prvi put da su revizori provjeravali poslovanje Republičke uprave za igre na sreću, a osim kršenja Zakona o javnim nabavkama BiH, revizori su utvrdili da stvarno stanje nije usaglašeno sa knjigovodstvenim, zbog čega su dali mišljenje sa rezervom.
Revizori su utvrdili da je na kraju 2010. godine Uprava izvršila priznavanje centralnog računarskog sistema za onlajn nadzor u iznosu od 299.199 maraka, koji je prema evidencijama u funkciji od 1. januara 2011. godine.
Međutim, ovaj računarski sistem, isporučen po ugovoru sa firmom “Komtrejd”, nije stavljen u funkciju.
– Reviziji nisu prezentovane analize i odluke rukovodstva o odustajanju ili odgađanju implementacije ovog rješenja. Hardverska oprema i instalisani softverski servisi za upravljanje računarskom mrežom koriste se u kapacitetu značajno manjem od planiranog – ustanovili su revizori.
Utvrđeno je da su stručne usluge Upravu koštale lani 259.289 maraka, a najvećim dijelom za štampanje, kopiranje i grafičke obrade na šta je potrošeno 251.216 maraka.
– Štampanje obrazaca posebnih oznaka, tombolskih kartica, naljepnica za Upravu, za potrebe priređivača igara na sreću, vrši JU “Službeni glasnik RS” – naveli su revizori i dodali da je procijenjena vrijednost ove nabavke 250.000 maraka, te da osim ugovora, u evidenciji Uprave ne postoji dokumentacija o sprovedenom postupku nabavke što nije u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama.
Ni ugovor o sukcesivnom snabdijevanju gorivom, zaključen sa “Nestro petrolom”, ne sadrži ugovorenu vrijednost, niti je ponuda sastavni dio ugovora.
Iako je u Upravi, prema pravilniku, predviđeno da kontrolu i nadzor vrši posebna komisija koju formira direktor, dva puta godišnje, o čemu podnosi izvještaj, ta kontrola 2011. nije izvršena, a nije sprovođena ni ranije.
Uprava je budžetom za prošlu godinu na raspolaganju imala 903.065 maraka, da bi taj iznos rebalansom bio uvećan za 26 odsto, odnosno na 1.139.000 maraka. Ukupno su potrošili 1.075.326 maraka.
Hapšenja
Revizori su podsjetili da su zbog težih povreda radnih dužnosti, krajem 2011. godine, dva državna službenika privremeno udaljena s posla, a jedan početkom 2012. godine.
Inspektorke Republičke uprave za igre na sreću Mirjana Jočić i Anita Vrančić uhapšene su u akciji “Kubikus”.
Okružni sud u Banjaluci osudio je Jočićevu na godinu i šest mjeseci, a Vrančićevu na godinu zatvora zbog zloupotrebe službenog položaja, te im je izrečena i petogodišnja zabrana bavljenja poslom inspektora.
Jočićeva i Vrančićeva su od novembra 2011. do 7. decembra iste godine neposredno ili putem telefona, osobama koje su organizovale ilegalne igre na sreću javljale vrijeme i mjesto planiranih kontrola Uprave. Glas Srpske

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Softver od 300.000 KM skuplja prašinu

    1. Da su!!

      Da su, lijepo imali instalisan taj softver za online nadledanje rada kockarnica, ne bi se desilo ono što se desilo, ovako što su dali 300.000 KM, džaba propada. Treba pozvati na odgovornost odgovorne i lijepo podnijeti odgovarajuće prijave i iz svog džepa da plate, da se jednom uvede red u ovoj državi. Propalo 300.000 KM i ko još zna koliko i nikoga nije briga.