Capital.ba

Socijalno isključeno 50 odsto stanovništva

09.11.2009. / 13:57

sarajevo1SARAJEVO, Opšta isključenost stanovništva u BiH iz socijalnih, ekonomskih, političkih i drugih tokova iznosi 50,32 odsto, navodi se u Nacionalnom izvještaju o humanom razvoju za 2007. godinu “Socijalna uključenost u BiH”.

Ekstremna isključenost iznosi 22 odsto, a dugoročna isključenost 47 odsto, navodi se u izvještaju koji je dobio globalnu nagradu Razvojnog programa UN (UNDP) za inovacije u polju kvantitativnog mjerenja humanog razvoja.

Pomoćnik rezidentnog predstavnika UNDP-a Armin Sirčo istakao je da ovo pokazuje koliko su stvari ozbiljne u BiH, jer postoji paradoks da je rast bruto društvenog proizvoda oko šest odsto, dok je na drugoj strani visoka stopa siromaštva i 50 odsto ljudi koji su na neki način isključeni iz socijalnih, ekonomskih, političkih i drugih tokova.

“Ovo pokazuje da rast bruto društvenog proizvoda nije mjera i da ne daje pravu sliku stanja u zemlji”, rekao je Sirčo i dodao da se izvještaj, koji kvantitativno iskazuje fenomen socijalne isključenosti u BiH, sada koristi u izradi socijalne strategije u BiH.

On je naglasio da su u izvještaju analaizirane najugroženije grupe, raseljeni, nezaposleni, mladi, stari i Romi.

Direktor Nezavisnog biroa za humanitarna pitanja UNDP-a Žarko Papić istakao je da je ovaj izvještaj u Koreji dobio značajnu nagradu za inovaciju od Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).

Papić je naglasio da je ovo šesti po redu izvještaj o humanom razvoju za BiH i posvećen je važnoj temi u okviru koncepta humanog razvoja.

On je napomenuo da se u izvještaju naglašava da socijalna politika BiH mora sadržavati i perspektivu socijalne uključenosti i definisati plan politika kroz koje će se u BiH jačati socijalna uključenost.

“Nažalost, ova nagrada za naučno istraživački rad u BiH neće biti ni prepoznata niti priznata”, istakao je Papić.

Prema njegovim riječima, nacionalni izvještaj o humanom razvoju se izrađuje u više od 100 država.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!