Capital.ba

Slučaj RITE Gacko: E P I L O G

26.10.2009. / 8:30

rite gackoMali akcionari su dobili spor protiv MH ERS i RITE Gacko!

Da li je u pitanju Pirova pobjeda ili nešto drugo, nismo mogli saznati iz medija, jer je ova vijest uredno zataškana od strane vladajuće medijske klike.

Da podsjetimo, u proljeće 2007. godine je finalizovan sporazum između RITE Gacko i Češke elektroprivrede, prema kojem se osniva novo preduzeće NERS doo, u kojem bi RS i ČEZ imali 49% i 51% učešća, respektivno. Mali akcionari emitenta RITE Gacko su se osjetili ugroženim i podnijeli tužbu za zaštitu svojih imovinskih prava, sugerišući da je većinski akcionar (MH ERS odnosno Republika Srpska) odlučio da imovinu postojećeg RITE Gacko prepiše na novo pravno lice (u vidu uloga) u kojem bi mali akcionari izgubili bilo kakva prava (glasačka, raspodjela dividende, pravo na udio u eventualnom stečaju itd.). Nakon dvije godine suđenja, rezultati su objelodanjeni, na dan 19.10.2009. godine.
Stručna javnost i dio šire domaće i strane javnosti vrlo dobro zna da ovaj slučaj nije usamljeni slučaj utuživanja dvije strane sa oprečnim ekonomskim interesima, već da je imao široke posljedice kako na ekonomskom (krah Banjalučke berze, odustajanje ČEZ od ovog ‘joint venture opljačkaj me’ projekta), tako i na političkom planu (kredibilitet Vlade RS je došao u pitanje).

Pobjeda bez novca

rite gacko 2Jasno je da su tužioci (mali akcionari, zapravo zatvoreni investicioni fondovi) krenuli sa maksimalističkim zahtjevima u tužbi. Pored raskidanja sporazuma o zajedničkom ulaganju, tražili su i da im MH ERS nadoknadi vrijednost njihovih akcija u ukupnom iznosu od 113 miliona KM plus zakonske zatezne kamate počev od 15.05.2007. (jer je 16.05.1007. potpisan sporazum između RITE Gacko i ČEZ). Tokom protekle dvije godine, u više navrata se špekulisalo o eventualnoj nadoknadi malim akcionarima, pa su se spominjale cijene koje bi bile ponuđene, a kretale su se u vrijednosti od 0,80 KM do 1,30 KM po akciji. Ovi podaci su bili povremeno objavljivani u medijima, a ugovarač je navodno bilo predstavništvo ČEZ u Beogradu. Da podsjetimo, 11.05.2007. cijena akcije RITE Gacko je iznosila 2,00 KM na Banjalučkoj berzi a onda je obustavljena trgovina na 7 dana zbog važnih korporativnih vijesti o tom emitentu (upravo potpisivanje pomenutog sporazuma). 

Odlukom Osnovnog suda u Trebinju, od 19.10.2009. godine, usvojen je zahtjev tužilaca da se poništi odluka skupštine akcionara RITE Gacko na kojoj je usvojen dokument kojim se dogovaraju detalji saradnje ČEZ i MH ERS. Dalje, Sud je takođe poništio odluku skupštine akcionara kojom se usvaja izvještaj o vrijednosti uloga RITE Gacko u NERS doo.

Sa poništavanjem ove dvije odluke, jasno je da:
–  ne postoji pravni osnov (saglasnost akcionara RITE Gacko) o namjeravanim korporativnim radnjama i zajedničkom ulaganju sa ČEZ;
–  sam NERS doo de fakto prestaje da postoji, budući da ulog RS više ne može da egzistira (jer se njegova vrijednost ne može procijeniti);
–  posljedično, projekat zajedničkog ulaganja pod zamišljenom pravnom formom više ne postoji.

  

  

Potvrđena nezakonitost

cezOvim odlukama su potvrđene tvrdnje malih akcionara o nezakonitom izdvajanju imovine iz postojećeg RITE Gacko, i potvrđena je nezakonitost ovakvog zajedničkog ulaganja u NERS doo. Ovo je presuda od velikog značaja za pravni sistem u RS, jer se po prvi put u jednom bitnom slučaju štite prava akcionara od strane pravosudnog sistema RS. Presuda je još značajnija time što su tužioci u stvari privatni investicioni fondovi, a tužena je u stvari država-entitet RS. Poruka koja je ovim poslana iz Osnovnog suda iz Trebinja jeste da ni država nema pravo da oduzme ili otuđi bilo pojedincu bilo pravnom licu njegovo pravo na svojinu.

S druge strane, maksimalistički zahtjev malih akcionara o novčanoj nadoknadi nije usvojen. Pošto se RS prvi put susreće sa ovakvim pravno-ekonomskim pitanjem, pokušaćemo razjasniti problematiku:
Da bi uopšte bilo povoda o nadoknadi malih akcionara, odnosno isplati određenog iznosa po akciji na dan određenog presjeka, emitent mora biti suspendovan sa berzanskog trgovanja. Ne može se tražiti nadoknada na 15.05.2007. a da se tim emitentom trguje sve vrijeme. Jer, isplatom-nadoknadom fondovima bi se prekršila prava ostalih malih akcionara, koji su prodali svoje akcije na berzi nakon toga (pod uticajem loših vijesti o zajedničkom ulaganju).

Institucije zakazale

trziste kapitalaIz ovoga se vidi da su, ponovo, institucije tržišta kapitala RS zakazale. Ako je trgovanje sa emitentom RITE Gacko bilo zaustavljeno sredinom maja 2007. zbog važnih novosti o emitentu RITE (sklapanje sporazuma), zašto onda nije takođe zaustavljeno u jesen 2007. godine zbog jednako važne novosti-pokretanju tužbe malih akcionara?

  Zašto je vijest o tužbi malih akcionara manje važna od vijesti o ulaganju ČEZ-a u RITE Gacko? Da su institucije tržišta kapitala RS zaustavile trgovanje sa RITE Gacko od momenta podnošenja presude sve do okončanja postupka, to bi imalo sljedeće efekte:
              –  blokiranje emitenta sa trgovanja bi ovaj sudski proces stavilo u srž interesa akcionara i investitora, kako u RS tako i u inostranstvu;
             –  i ČEZ i Vlada RS bi bili svjesniji da će imati probleme sa ovakvim vidom ulaganja, i eventualno bi našli kompromisno rješenje (tipa formiranje NERS a.d., a ne d.o.o. i priznavanje učešća malih akcionara u NERS o čemu se isto tako pričalo);
              –  ekonomija RS i tržište kapitala RS u očima inostranih investitora (od kojih zavise) bi dobili na ugledu, pokazujući da korporativne obmane u RS ne mogu proći nekažnjeno.

 

Sporan dan presjeka

S druge strane, u pitanju nadoknade malih akcionara, takođe je sporan dan presjeka. Krajem 2006. je bilo evidentno da će ČEZ ulagati putem NERS doo. Zato bi tužena strana u ovom postupku mogla da postavi pitanje zašto se traži nadoknada na dan 15.04.2007., umjesto npr. na dan 31.12.2006? A ova dva datuma se bitno razlikuju jer vrijednost akcije RITE Gacko na dan 29.12.2006. je iznosila 1,26 KM, što je vrijednost 37 procenata manja od tražene.

U svakom slučaju, sud je odbio zahtjev za nadoknadom malih akcionara. Trenutna vrijednost akcija emitenta RITE Gacko se kreće oko 0,20 KM. Investicioni fondovi su pretrpjeli velike gubitke u svojim portfeljima. Međutim, iste gubitke su pretrpjeli i na ostalim emitentima iz sastava MH ERS u kojima nije bilo ovakvih ‘zajedničkih ulaganja’.

cez 2Već je poznata stvar da je ČEZ pokrenuo arbitražni postupak protiv RS po pitanju ovog slučaja. Jasna stvar, a krivac je niko drugi nego Vlada RS, koja je, umjesto da je uvažila zahtjeve malih akcionara, i da i oni dobiju učešće u upravljanju i raspodjeli dobiti NERS ad (a ne doo), nastavila da vodi svoju politiku, koja je rezultirala odustajanjem ČEZ i neizgradnjom drugog bloka RITE Gacko. Očekujući arbitražni proces, izvjesno je da će ovakva politika Vlade RS koštati poreske obveznike nekoliko desetina miliona KM.

Pirova pobjeda

Suma summarum, bez sumnje je u pitanju Pirova pobjeda. Mali akcionari su ‘istjerali pravdu’ praznih džepova dočekavši kraj procesa, RITE Gacko nije dobilo drugi blok, tržište kapitala RS je (p)ostalo malo, nelikvidno tržište sa dnevnim prometima manjim od prometa boljeg bankomata, RS je u očima stranih investitora percipirana kao lopovska država-entitet u kojoj niko ne garantuje za institut vlasništva. Da li su u Vladi RS zadovoljni ovakvim tokom dešavanja, saznaćemo brzo jer će se ovaj proces neće moći zataškivati od očiju javnosti još dugo.

        U nadi da ovaj tekst čitaju čelnici iz nadležnog Ministarstva, Vlade, Uprave ERS, te Komisije za HOV RS, postavljamo javno spisak pitanja:

        upitnik  

  1. Da li ovakva presuda malim akcionarima znači da je ERS RS, odnosno Vlada RS, svjesno obespravila ostale (male) akcionare u RITE Gacko ad Gacko?
           2. Kako Premijer RS i Ministar privrede RS objašnjavaju činjenicu da od novog bloka u RITE Gacko nema ništa? Kako će objasniti ovu činjenicu građanima RS a pogotovo Gatačkog kraja?
            3. Kako Premijer RS i Ministar privrede RS komentarišu arbitražni postupak? Iz kojih izvora će se platiti eventualna negativna arbitražna presuda?
          4. Da li su Premijer RS i Ministar privrede RS (bili) svjesni da bi formiranjem NERS ad mali akcionari vjerovatno povukli tužbu, odnosno da se projekat sa ČEZ-om mogao realizovati? Ako jesu, zbog čega nije tako postupljeno?
          5. Da li se Premijer RS i Vlada RS osjećaju odgovornim zbog propasti projekta?
          6. Kako Uprava ERS, a pogotovo Direktor ERS komentarišu propast projekta?
          7. Da li će ovakvi projekti biti uvertira za privatizaciju ERS?
          8. Šta je učinila entitetska Komisija za HOV po pitanju zaštite prava malih akcionara?
          9. Zašto nije blokirano trgovanje sa RITE Gacko od dana podnošenja tužbe do donošenja presude?
          10. Zašto nema nijedne javne reakcije regulatora tržišta kapitala RS po pitanju pozitivne sudske presude u ovom slučaju?
                     Autor: Siniša Božić /[email protected]/

Napomena: Ovaj tekst ne odražava politiku redakcije. Poslovni portal Capital.ba ne snosi odgovornost za napisanu analizu, kao što ne čini ni za ostale komentare.  Analiza predstavlja lični stav autora.

 

Očekujemo Vaše mišljenje.  UKLJUČI SE U RASPRAVU!!!

 

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Slučaj RITE Gacko: E P I L O G

    1. Boro

      3.10.2010 ste dali svoje komentare!

    2. Milan

      Dali ce neko pokrenuti sudski postupak za zastitu malih akcionara Rafinerije Brod, ili ce to tek tako proci kako su rusi i jos neki zamislili.

    3. Stalker

      @Mark
      Hoće li to biti tako? Šta misliš nije li možda još bolje najprije odustati od samovolje, kršenja zakona, uništavanja preduzeća, otimačine? Kad se od svega toga odustane i kad sve to bude kažnjavano na primjeren način (ja lično sam za kineske metode) tek onda će biti i manje svađe i manje gužve i manje trećih strana koje koriste gužvu.

    4. Mark

      Dok se dvojica svađaju treći koristi gužvu . Česi traže nekih 60 miliona od Vlade RS zbog jednostranog raskida ugovora . Najbolje bi bilo odustati od prodaje preduzeća i uvesti samoupravljanje .

    5. David Štrbac

      Kokošarska nacija daje političare kokošare. Neće ovdje biti bunta, svako misli da je pametnije da šuti i pokuša da se udomi u nekom javnom tenderu, državnoj firmi, upravnom odboru.
      ‘Šuti sinko, neka se drugi buni i juriša u prvim redovima, a ti se pritaji pa ćapi TV ili veš mašinu, kada ti se pruži šansa’
      *
      Prosječan građanin Srpske je isti onaj mutavi seljak kojeg su kao goveče vodili na klanje, koji se buni tek onda kada mu dogori do nokata. A tada je prekasno.
      Primjer su i nedavna dešavanja u Fruktoni i Urbanističkom zavodu. Nisu dizali ustanak kada je trebalo, kada su “gazde” krčmile državnu imovinu. Bilo im je dovoljno da prime neku crkavicu mjesečno i da čuvaju radno mjesto.
      Nadam se da je sada barem toj sirotinji iz Fruktone jasno da politika mutavog, šićardžijskog seljačkog čekanja ne vodi nikuda.
      *
      Ljudi ovdje ne žele promjenu sistema, oni žele da sistem ostane isti, ali da su oni kao pojedinci bliže državnoj kasi.
      Vlast će na kraju uzeti onaj koji najglasnije poviče “drž’ te lopova”, promjene se neće desiti.
      *
      Gladni ne dižu revolucije, nisu nikada, pa neće ni kod nas. Revolucije diže narastajuća društvena klasa koja je u posjedu kapitala (revolucije u Francuskoj), ili ih dižu strane obavještajne službe koje raspolažu dovoljnim iznosom kapitala (Oktobarska revolucija, Praško proljeće, popularne plišane i narandžaste revolucije, itd.)

    6. Stalker

      Kad se tu dodaju kamate to je skoro 10% budžeta RS. Odakle to nama? I bez toga ja mislim da su male šanse (ako uopšte ima ikakvih)da do 2012. Repulika Srpska sačuva svoje vlasništvo nad Elektroprivredom. Sumnjam da će nama neko dati da se dalje zadužujemo, biće muka isplatiti i dosadašnje kreditne obaveze, a gdje je tu ionako nategnuti budžet koji je očigledno na granici pucanja i pojave konačnih socijalnih problema. Brzo će ERS na doboš kao jedino preostalo što nešto vrijedi u ovom olinjalom seoskom domaćinstvu, pa da se proživotari i propije još jedan ciklus od četiri godine. A šta će onda jadni Srbin sa ove strane Drine, jadna mu majka? Hoće li to i onda biti bolji dio BiH i regionalni lider kakvim ga danas vide velemajstori iz SNSD-a i njihovi slijepi poltroni? Hoće li do tada biti spreman aerodrom u Trebinju da dočeka četiri leta dnevno iz Sidneja i još dva iz Šangaja? Hoće li GE stići da do tada izradi pruge za lebdeće vozove od Banjaluke do Doboja? Hoće li biti spreman autoput Banjaluka-Livno da prometuje 500 000 vozila u ljetnoj sezoni? Politički diverzanti, lažovi i pljačkaši, spustite zavjesu – predstava je završena!

    7. lemi

      to zna potrajati, mislim da cemo krajem 2012. tj. sljedece godine ocekivati ishod. sada vlast ni rijeci o tome ne pominje jer su izbori, zataskava, da se ne sazna, a onda ce samo sljedece godine u informaciji o realizaciji budzeta sitnim slovima pisati: trosak sudskih procesa: 120 miliona KM

    8. Stalker

      Zna li neko kakav je status prije godinu dana najavljenog međunarodnog arbitražnog spora ČEZ protiv Mile Dodika i ostalih? Je li to pokrenuto i ako jeste kada se očekuje kraj?

    9. lemi

      kaze branislava milekic, kad je bila kontaktirana po pitanju ovog clanka, sto me zovete na mobilni? napisite mi mail.
      naravno, odgovor nikad nece poslati.
      kako svi pocnu vrdati kad im se kaze u lice ono sto su govorili, obecavali, i kad se to ne ostvari.
      samo jos jedan dokaz da je celna zena ERS RS figura, kao sto su figure na svakom vaznijem mjestu u ovoj banana drzavi. i uz to, nema ni vlastiti stav, ili ga ne smije iznijeti, vec cita unaprijed srocene tekstove.

    10. bosman

      Pa naše je najbolje, nije bitno koliko košta

    11. 122

      Mislis dopremali su iz Laktasa :-)))

    12. lemi

      ono sto nije objavljeno zbog skracivanja teksta jeste da je samo za slavlje koje je uprilicio premijer milorad dodik, po potpisivanju sporazuma sa CEZom 16.5.2007., potroseno ravno 60.000 KM. senlucili su nekoliko dana, sve o drzavnim parama, a prasice i sve ostalo su dopremali iz banja luke.

    13. 122

      Nije strasno, ako pretpostavimo da nas ima 2 miliona, pa ovih 60 miliona posteno podijelimo po glavi stanovnika, ispada da cemo dati po 30 EURA, nije strasno – vrijedi. Moram reci staroj da ce joj penzija nakon CEZ AVANTURE biti samo jedan mjesec manja za cca 65 KM.
      Da…da…ova razlika od 6.35 KM je ustvari manipulativni trosak administracije koja je ipak trebala biti angazovana za razrezivanje onih 60 miliona EUR-ica.

    14. 122

      Pa neka sada prica kako su za propast dila sa CEZ-om krivi mali akcionari. Samo sto ce i ovog puta ceh platiti NAROD.

    15. lemi

      ostao sam duzan tekst o RITE Gacko, evo ga
      http://www.scribd.com/doc/31296133

    16. D.R.

      EDPL isti slucaj, da.

    17. Akcionar

      @D.R.
      Prema FI 2008 RITE je ostvario 4.2 mil KM neto dobiti (potrvđeno i u RI), a sada za taj isti period vidimo da ima 57 mil KM neto dobiti. Razlika je u OSTALIM dobicima u kapitalu od 72.5 mil KM i ostalim gubicima u kapitalu od 19.6 mil KM. Na žalost, nemamo note uz FI da vidimo o čemu se tu radi.
      Svi znamo da je krajnji bilans jednog obračunskog perioda ujedno i početni bilans sljedećeg perioda, a izmjene mogu biti samo uz note, ako revizija nešto izmijeni.
      Slična stvar je i sa FI 2009 za EDPL. Ostale još nisam ni pogledao…

    18. lemi

      ili je mozda i imalo, pa su preknjizili na holding :P

    19. D.R.

      molim banjalucku berzu i rite gacko da provjeri bilans uspjeha, ispada da je rite gacko za 2008. godinu imalo 57 miliona KM neto dobit.

    20. brkoug

      Mali akcionari RiTE Gacko dobili su ono “operacija uspjela, pacijent umro”.

    21. david

      Da li ko zna da li je ulozena zalba na ovkvu presudu i od koje strane

    22. backtothe future

      Sve odgovore možete potražiti u kuhinji Miše Dodika…

    23. Hemingway

      Akcionar svaka ti je na mjestu!
      Nije mi jasno kako ova vlast namjerava privucu strane invetsitore? Katastrofa. Nevjerovatno je koliko vremena i novca se gubi uzalud. Povjerenje glasaca (ne stranackih poltrona-nesposobnjakovica) necu ni spominjati, ono je odavno izgubljeno.
      Vecini medija vrvi od kvazi novinara koji se ubijaju od dodovravanja SNSD-u.

    24. Akcionar

      Liverpool, zašto nijedan medij nije napravio sopstvenu vijest o tome? Zašto se novinari “kriju” iza jednog izvora i samo glume papagaje? Ni Nezavisne, ni Glas, ni Fokus (sve režimski mediji), niti bilo koji drugi elektronski ili štampani medij nije napisao ništa slično ovom što možemo pročitati na capital.ba. Jedini izuzetak je intervju advokata Pucara na ATV…
      Iako smo mjesecima svakodnevno čitali i slušali o invesiticiji od 1,4 mlrd eur, izgradnji, prosperitetu itd, sad kad je stvar krivicom Vlade RS propala, jedva da se o tome i čuje. Uz to su i nekorektno prenijeli vijest o odbijanju zahtjeva malih akcionara.. Sramota za novinarstvo!

    25. liverpool

      Akcionar nemoj sve medije stavljati u isti kos, to je bila vijest agencije SRNA koju su drugi prenijeli bez lose namjere

    26. lemi

      pa sigurno da su morali znati za sve ovo, jedino ako ih savjetnici nisu obmanjivali a nije ni to iskljuceno

    27. Nes

      Ma Vlada radi super posao; CEZ, Strabag, brze pruge, letimo iz Banjaluke po cijelome svijetu, hidrocentrale u RS, ma posao nam cvjeta….i to sve samo u zadnjih 5-6 godina smo ostvarili… mozete zamisliti gdje cemo biti za narednih 5-6 godina?! Republika Srpska= Balkanska Svicarska

    28. Akcionar

      Evo kako su o presudi izvijestili mediji: http://www.capital.ba/odbijen-zahtjev-malih-akcionara-obestecenju/#more-73848
      D.R., analiza je odlična!
      Daću sebi za pravo da odgovorim na postavljena pitanja, jer mislim da od zvaničnika nećemo dobiti odgovore i da će se oni truditi na sve načine to zataškati, zamijeniti teze i okriviti druge.
      1. Da. Ako nisu, onda su totalne neznalice.
      2. Objasniće kao i do sada: mali akcionari su svojom tužbom spriječili ulaganje, razvoj RS itd…
      3. Opet krivi mali akcionari sa tužbom, pa ČEZ nije dobio obećano. Platiće Vlada (kao da to daju iz svog džepa), odnosno poreski obveznici.
      4. Bili su svjesni, ali u svojoj bahatosti ne vide dalje od sopstvenog nosa i džepa. Tek kad je đavo odnio šalu pokušali su nešto popraviti, ali poslije bitke kopljem u trnje.
      5. Ne.
      6. Sačekaće da im savjetnici napišu mišljenje, koje dolazi iz stranačke kuhinje. Uz nadu da projekat još uvijek nije propao…
      7. Trebali su biti, ali će sada to ići malo teže. Ali neka sačeka, svakako idu izbori.
      8. Ništa. Proglasila se nenadležnom…(čitaj: čuvali su sopstvene fotelje)
      9. Isto kao i pod 8. uz dodatak da je
      time otežano utvrđivanje ko je oštećen i za koji iznos, jer se i dalje trgovalo.
      10. KHoV ne komentariše sudske presude.