Capital.ba

Sloboda kretanja robe – temelj unije

22.07.2011. / 18:06

BRISEL,  Evropska komisija pažljivo proučava odluku vlade u Prištini da na uvoz robe iz BiH uvede carine od deset odsto, zbog koje je BiH najavila da će se žaliti sekretatrijatu Cefte, javio je dopisnik Srne iz Brisela.

“Moramo da analiziramo razloge kosovske vlade za ovu odluku. Sloboda protoka robe jedna je od glavnih sloboda na kojima počiva EU, a takođe i jedan od principa na koji se jako oslanjamo u politici proširenja”, rekla je Srni Maja Kocijančić, portparol visokog predstavnika EU za spoljnu politiku i bezbjednost Ketrin Ešton.

Izvori iz Evropske komisije pretpostavljaju da je riječ o pitanju carinskog pečata. Srbija i BiH, koje ne priznaju državnost Kosova, odbijaju da prime kosovske proizvode od kada je Priština, prije dvije godine, umjesto carinskog pečata UNMIK-a, počela upotrebljavati carinski pečat na kome piše “Republika Kosovo”.

Diplomate koje rade na dosijeima zapadnog Balkana kažu da su iznenađene ovom odlukom vlasti na Kosovu “jer je dogovor Beograda i Prištine o carinskom pečatu bio nadohvat ruke”. “Štaviše, nadali smo se da ćemo taj dogovor postići ove sedmice”, rekao je ovaj izvor.

On je naglasio da se problemi moraju rješavati, uprkos tome što, kako razgovori odmiču, problemi postaju konkretniji i teško ih je rješavati.

U Briselu smatraju da će BiH slijediti dogovor Srbije i Kosova o carinskom pečatu.

Samoproglašena država Kosovo donijela je odluku kojom se od 20. jula ne priznaju carinski pečati BiH i Srbije, te da se za uvezenu robu iz ovih zemalja uvodi carina od 10 odsto.

Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mladen Zirojević rekao je Srni da će se Ministarstvo žaliti na ovu odluku kako bi što prije bile preduzete mjere da ona bude poništena. On je pojasnio da Kosovo na ovakav način direktno krši CEFTA sporazum.

Dijalog između Beograda i Prištine biće nastavljen u septembru. Od 27 članica EU, 22 su priznale Kosovo, a pet nije. Od zemalja regiona, Kosovo nisu priznale Srbija i BiH.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!