Capital.ba

Sljedeće godine moguća izgradnja HE Buk Bijela i Foča

24.06.2011. / 14:09

BEOGRAD, Izgradnja objekata za hidroelektrane Buk Bijela i Foča na području gornje Drine trebalo bi da počne naredne godine – izjavio je danas Srni direktor Direkcije za investicije Elektroprivrede Republike Srpske /EP RS/ Željko Ratković.

On je naveo da se završetak idejnog projekta za Hidroelektranu /HE/ Buk Bijela očekuje do kraja ove godine.

“U fazi smo izrade odgovarajućih studija koje treba da obezbijede dobijanje ekološke dozvole i studija za obezbjeđivanje eksproprijacije”, rekao je Ratković koji je danas u Beogradu učestvovao u radu okruglog stola “Hidropotencijali kao zamajac razvoja”, u organizaciji internet magazina “Balkanmagazin”.

Ratković je naveo da je hidropotencijal rijeke Drine najznačajniji i da se na glavnom toku Drine može dobiti oko 4 000 gigavatčasova električne energije.

On je naveo da su na području gornje Drine planirane četiri hidroelektrane – Buk Bijela, Foča, Paunci i Sutjeska ukupne instalisane snage oko 250 megavata.

“Namjera Elektroprivrede RS i Vlade RS je da se taj hidropotencijal iskoristi što više, imajući u vidu činjenicu da je u EU iskorištenost hidropotencijala 80 odsto”, rekao je Ratković.

Prema njegovim riječima, od ukupnog hidropotencijala RS, iskorišteno je oko 30 odsto, pri čemu je najviše iskorišten hidropotencijal rijeke Trebišnjice, gdje je iskorištenost 70 odsto.

“Najveći nivo tehničke dokumentacije obezbijeđen je za HE Dabar na rijeci Trebišnjici, gdje je osnovano preduzeće za izgradnju HE, koja je instalisane snage 160 megavata i može se obezbijediti proizvodnja oko 500 gigavatčasova električne energije. EP RS obezbijedila je za taj projekat oko 40 miliona evra i to su sredstva koja mogu da pokrenu aktivnosti na pripremnim radovima i eksproprijaciji”, naveo je Ratković.

Direktor Sektora za strategiju i investicije u Elektroprivredi Srbije /EPS/ Aleksandar Jakovljević izjavio je da ukupni bruto hidropotencijal Srbije iznosi oko 27,2 milijarde kilovat-sati godišnje i najvećim je dijelom skoncentrisan na nekoliko vodotokova kao što su Dunav, Drina, Lim, Velika Morava i Ibar.

Prema njegovim riječima, tehnički iskoristiv hidropotencijal u Srbiji iznosi oko 19,8 milijardi kilovat-sati godišnje na objektima kapaciteta većeg od 10 megavata, dok je oko 1,8 milijardi kilovat-sati godišnje moguće dobiti izgradnjom više od 850 malih hidroelektrana.

“Do sada je u Srbiji iskorišćeno 10,1 milijardi kilovat-sati godišnje što je oko 51 odsto tehnički iskoristivog hidropotencijala”, rekao je Jakovljević.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!