Capital.ba

Slaba ekonomska aktivnost – rizik za kvalitet kreditnog portfolija

27.06.2012. / 16:48

SARAJEVO, Slaba ekonomska aktivnost u BiH i loše projekcije rasta za tekuću godinu u zemlji i inostranstvu trenutno predstavljaju rizik za kvalitet kreditnog portfolija bankarskog sektora i njegovu profitabilnost, ocijenjeno je na današnjem sastanku Stalnog odbora za finansijsku stabilnost.

Članice Stalnog odbora za finansijsku stabilnost naglasile su neophodnost donošenja zakona o faktoringu i agencijama za otkup potraživanja, čime bi se zakonski regulisao prenos dijela kreditnog porfolija iz banaka u zasebna pravna lica, kao i poreski tretman takvih transakcija.

Zaključeno je da bi buduće aktivnosti, između ostalog, trebalo da budu usmjerene ka ispitivanju mehanizama za zaštitu izvora finansiranja, kao i analizi ročne usklađenosti finansijskih sredstava i obaveza bankarskog sektora, saopšteno je iz Centralne banke BiH.

Na redovnom sastanku Stalnog odbora, na kojem su razmatrani trenutni rizici u makroekonomskom okruženju i njihov uticaj na stabilnost finansijskog sistema, ocijenjeno je da je bankarski sektor u cjelini adekvatno kapitalizovan, mada postoje banke u kojima bi se, prvenstveno zbog pogoršanja makroekonomskih uslova u zemlji i inostranstvu, mogle javiti potrebe za dokapitalizacijom u narednim periodima.

Današnjim sastankom predsjedavao je guverner Centralne banke BiH Kemal Kozarić, a prisustvovali su ministar finansija i trezora BiH Nikola Špirić, ministar finansija Federacije BiH /FBiH/ Ante Krajina, direktor Agencije za bankarstvo Republike Srpske Slavica Injac, direktor Agencije za bankarstvo FBiH Zlatko Barš i direktor Agencije za osiguranje depozita BiH Josip Nevjestić.  Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!