Capital.ba

Skupoća i otkazi

11.06.2010. / 8:45

BEOGRAD, Slabljenje dinara dovelo je do očekivanog rasta inflacionih očekivanja u srpskoj privredi. Čak 72,2 odsto firmi očekuje rast cijena svojih ulaznih troškova u naredna tri mjeseca, dok je u aprilu takva očekivanja imalo 62,4 odsto, pokazuje istraživanje biltena „Makroekonomske analize i trendovi“ (MAT).
Ovi podaci ukazuju da je nivo inflacionih očekivanja dostigao najvišu vrijednost još od novembra 2008. godine. Takođe, trećina firmi, odnosno njih 30,5 odsto, očekuje rast cijena svojih gotovih proizvoda u istom periodu, a u aprilu je taj procenat bio 21,7 odsto.
Na slabiji oporavak privrede od početka godine ukazuje i činjenica da je prosječno korišćenje proizvodnih kapaciteta u privatnom sektoru u prvih pet mjeseci 2010. bilo 61,4 odsto, što je pad u odnosu na isti period 2009, kada je bio 63,2 odsto, kao i u odnosu na prvih pet mjeseci 2008. kada je prosječno korišćenje kapaciteta iznosilo 66,6 odsto.
Majska anketa o konjunkturi u srpskoj industriji donijela je lošije ocjene o trenutnom položaju kompanija i veća tromjesečna očekivanja privrednika.
Kao negativan signal iz majske ankete treba istaći pesimizam po pitanju očekivanih domaćih i stranih investicija, kao i da se ponovo relativno visok procenat od 16,3 odsto firmi izjasnio da planira da otpušta radnike u naredna tri mjeseca. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!