Capital.ba

Škundrić: Energetski projekti donose nova radna mjesta

14.10.2011. / 14:02

BEOGRAD, U oblasti obnovljivih izvora energije u narednih pet do šest godina moglo bi direktno biti zaposleno oko 10.000 ljudi, najavio je savjetnik premijera Srbije za energetiku Petar Škundrić.
Škundrić je kazao da će se to ostvariti ako Srbija uspije da realizuje oko 60 odsto projekata od ukupnog broja energetskih dozvola koje su izdate za izgradnju postrojenja na obnovljive izvore energije.
Škundrić je na konferenciji o obnovljivim izvorima energije na Beogradskom sajmu, rekao da bi indirektno u toj oblasti moglo biti zapsleno još desetine hiljada novih radnika.
Škundrić je rekao da posljednjih nekoliko mjeseci postoji veliko interesovanje domaćih i stranih investitora da ulažu u obnovljive izvore energije u Srbiji, i najavio da će uskoro biti usvojena nova uredba o podsticajnim mjerama za proizvodnju struje iz obnovljivih izvora energije.

On je najavio i da će biti povećane podsticajne kvote za proizvodnju struje iz sunčeve energije sa sadašnjih pet megavata do 50 megavata, kao i kvote za proizvodnju električne energije iz vjetra, koje će biti povećane sa sadašnjih 450 na oko 600 megavata.

Srbija bi struju iz tih obnovljivih izvora mogla da izvozi na inostrana tržišta i da tako ostvari velike prihode, kazao je Škundrić.

On je najavio i da će izgradnja 10 hidroelektrana na Ibru, u saradnji sa italijanskim partnerom, početi od sljedeće godine, podsjetivši da je vrijednost projekta oko 330 miliona evra.

Škundrić je naveo da Srbija ima značajne potencijale u energiji Sunca i da su pokrenuti razgovori sa njemačkim investitorima da se napravi zajednički energetski aranžman za iskorišćenje sunčeve energije u Srbiji za proizvodnju struje koja bi bila namijenjena izvozu na njemačko tržište po cijenama koje važe u toj zemlji.
Škundrić je istakao da Srbija ima ozbiljne potencijale u obnovljivim izvorima energije koji su procijenjeni na oko 4,4 milona tona ekvivalentne nafte od čega najveći potencijal imaju u biomasi, u iznosu od 2,7 do 3,4 miliona tona ekvivalentne nafte.  Škundrić je međutim ukazao da je najmanje energetskih dozvola izdato za izgradnju postrojenja na biomasu – samo jedna, dok ih je najviše izdato za male hidroelektrane, oko 35 za postrojenja iznad jednog megavata i oko 50 saglasnosti za kapacitete ispod jednog megavata. Broj energetskih dozvola izdatih za izgradnju vjetroelektrana ukupnog kapaciteta 1.600 megavata je deset, dodao je Škundrić.  Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!