Capital.ba

Sjever i jug sve udaljeniji

04.06.2013. / 12:30

briselBRISEL, Veliki privredni problemi i sve veće osiromašenje doveli su do toga da manje od jedne trećine Evropljana želi jače ekonomsko povezivanje u EU.

Ekonomisti imaju različita miljšljenja i o budućnosti evra. Jedni smatraju da propast evra ne bi bila “velika drama”.

Kritičari ove monete tvrde da su za Evropu bolji čvrsti kursevi nacionalnih valuta koje je prema potrebi moguće prilagođavati.

Drugi, pak, smataraju da evro mora opstati, jer je u njega previše uloženo.

Mnogi podjećaju da je list “Ekonomist” još u 19. vijeku pisao o mogućim posljedicama evropskog ujedinjenja.

Tada se vjerovalo da će doći do konkurencije dviju valuta – čvrste valute “teutonskih” Evropljana sa sjevera i meke valute južnih “latinskih” država.

Tada je “Ekonomist” naveo da će, “s obzirom na trgovinske aktivnosti Teutonaca i relativnu mlitavost latinskih naroda, prednost imati teutonski novac”.

Danas, skoro 150 godina kasnije, mnogi ekonomisti taj stav nazivaju – proročanskim.

Ekonomisti upozoravaju da u EU, posebno u evrozoni, sve više raste jaz između relativno stabilnog sjevera i – juga, koji tone sve više u ponor.

U Austriji je, prema podacima Evropske kancelarije za statistiku /Eurostat/, samo 4,5 odsto radno sposobnih bez posla.

Ali, u Španiji stopa nezaposlenosti iznosi čak 26,6 odsto, dok je među mladima u Grčkoj i Španiji ta stopa i veća. Više od 50 odsto mladih tamo je bez posla.

Kriza traje, sve su vidljivije njene posljedice u Evropi. Stopa nezaposlenosti dostigla je rekordni nivo, a za osobe bez radnog mjesta sve je teže pronaći posao.

Sve većem broju građana prijeti siromaštvo. Evropsko povjereništvo za socijalna pitanja navodi da su prihodi domaćinstava opali, te da rizik siromaštva stalno raste.

Trajno siromaštvo najviše prijeti mladim odraslim osobama, nezaposlenim ženama i samohranim majkama.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!