Capital.ba

Sjetva kreće – para nema

11.10.2012. / 8:45

NOVI SAD, Nadao sam se da ću do sjetve dobiti bar dio subvencija, ili da će mi biti odloženo plaćanje kredita, ali, kako stvari za sada stoje, nadao sam se uzalud – ovako, na kašnjenje mjera državne podrške agraru reaguje Nenad Stojkov, ratar iz Crvenke.

Stojkov se priprema da ovih dana pšenicom zasije 18 hektara, i kako kaže, mislio je da će, kako je najavljivano, bar dio novca stići prije početka radova. Ovako, mora da se osloni na zaduživanje “na paritet”.
Poljoprivrednici bi, kako je najavio resorni ministar Goran Knežević, trebalo da dobiju pomoć, u vrijednosti većoj od 150 miliona evra, najvišu u posljednjih 25 godina. Ova pomoć se, naime, ogleda kroz direktne subvencije, oslobađanje plaćanja dažbina, prolongiranje isplate kredita koje su podizali, a takođe i kroz intervencije na tržištu kupovinom deficitarne robe.

– Ne sumnjam da ćemo novac od države dobiti, ali, vjerujte, više bi mi vrijedilo da nam je isplaćen i za polovinu manji iznos, ali, prije sjetve – kaže Stojkov. – Tako bi, bez zaduživanja, po povoljnijoj cijeni kupio bar dio goriva, đubriva i sjemena. Ovako, čak i kad dobijem novac, pitanje je hoće li mi pokriti štetu od nepovoljnog zaduživanja “na paritet”, odnosno, zaduživanja koje plaćam u svojim proizvodima.
Kašnjenjem državne pomoći poljoprivrednicima, u godini koju je obilježila katastrofalna suša, ogorčeni su i u Asocijaciji poljoprivrednika.
– Povrat sredstava za subvencionisano gorivo, repromaterijal i mjere pomoći stočarskoj proizvodnji biće isplaćeni kada sjetva prođe, a poljoprivrednicima je potrebna novčana pomoć odmah – tvrdi Miroslav Kiš, predsjednik Upravnog odbora Asocijacije. – Ministarstvo poljoprivrede još nije definisalo odlaganje plaćanja subvencionisanih kredita za poljoprivredu i odobravanje novih, iako je to više puta najavljivano kao mjera za pomoć poljoprivredi, poslije suše koja nam je nanijela ogromne gubitke.
Paritet
– Na Produktnoj berzi u Novom Sadu do sada je ponuđeno oko 150.000 tona kukuruza za Robnih rezervi Srbije po cijeni od 29,7 dinara po kilogramu, i veliko je interesovanje proizvođača – kaže direktor Rezervi Goran Tasić.
Tasić dodaje i da se očekuje više od 1.000 ugovora, veliki dio je već u fazi potpisivanja i prve isplate se očekuju narednih dana. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti