Capital.ba

Siva ekonomija u Makedoniji “teška” 2 milijarde evra

26.05.2013. / 13:45

siva ekonomijaSKOPLJE,  Siva ekonomija zahvata 25 odsto makedonskog bruto društvenog proizvoda (BDP), odnosno oko dve milijarde evra na godišnjem nivou, procjene su makedonskog Ministarstva ekonomije.

Ključni činioci sive ekonomije su, prema nedeljnoj privrednoj analizi objavljenoj na makednoskom portalu “24 onlajn”, neprijavljeni radnici i oni koji preko malih oglasa pružaju usluge a nisu nigdje evidentirani.

Zatim firme u kojima su zaposleni prijavjeni sa najnižim primanjima a ostatak plate primaju “na ruke”, kao i preduzeća koja izdaju umanjene fakture i preostali dio duga naplaćuju u kešu.
Problem sa sivom ekonomijom registovan je i u prošlogodišnjem izveštaju EU o napretku Makedonije, u kojem stoji da “neformalni sektor podržan slabostima poreske politike, politike potrošnje, kao i sprovođenja zakona ostaje glavni problem”.

Prema najnovijim podacima međunarodnih organizacija, u Makedoniji svake godine legalne kompanije gube 10 do 15 procenata od profita zbog sive ekonomije u njihovoj djelatnosti.
Zvanični podaci pokazuju da je u makedonskoj Agenciji za zapošljavanje evidentirano oko 240 hiljada nezaposlenih, od kojih oko 105 hiljada aktivno a oko 130 hiljada pasivno traži posao.
U protekle tri godine broj evidentiranih nezaposlenih je smanjen za 100 hiljada, a u istom periodu je, prema podacima Državnog zavoda za statistiku, broj zaposlenih porastao za samo 40.000, navodi se u analizi i konstatuje da ostaje enigma šta se dogodilo sa razlikom od 60 hiljada ljudi.
Prema mišljenju direktora Agencije za zapošljavanje Makedonije Vlatka Popovskog, ti ljudi su najvjerovatnije završili u sektoru sive ekonomije. (Tanjug)

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!