Capital.ba

Siromašni u svijetu imali malo koristi od razvoja trgovine

13.10.2009. / 7:55

sto1ŽENEVA,  Nagli razvoj globalne trgovine u protekle dvije decenije nije poboljšao kvalitet života radnika u siromašnim zemljama svijeta, saopštile su  Svjetska trgovinska organizacija (STO) i Međunarodna organizacija rada (MOR).
U zajedničkom izvještaju dviju organizacija se navodi da većina radnika u zemljama u razvoju i dalje ima niska primanja i malu sigurnost da će zadržati radno mjesto, čak i u sektorima vezanim za izvoz, prenosi Rojters.
Dok je udio međunarodne trgovine u globalnom bruto domaćem proizvodu 2007. porastao na iznad 60 odsto, sa samo 30 procenata sredinom osamdesetih godina prošlog vijeka, broj neprijavljenih radnika je u svijetu istovremeno ostao isti ili je čak porastao u siromašnim zemljama.
“Značajan rast globalne privrede dosad nije rezultovao jednakim poboljšanjem uslova rada i života za veliki broj zaposlenih”, navodi se u izvještaju STO i MOR.
Radnici “na crno” u sektorima poput građevinarstva, poljoprivrede i rudarstva generalno nemaju pristup povlasticama kao što su osiguranje od nesreće na radu ili penziono osiguranje. Oni su danas jednako ugroženi kao što su bili prije naglog razvoja trgovine, upozorava se u izvještaju.
Vlade 153 članice STO već osam godina rade na okončanju “Doha runde” pregovora o liberalizaciji svjetske trgovine.
U izvještaju STO i MOR se navodi da je rast koji je usljedio poslije prethodnih rundi trgovinskih pregovora i sklapanja različitih bilateralnih i regionalnih ugovora prvenstveno koristio radnicima sa višim stepenom obrazovanja, a veoma malo fizičkim radnicima.
Dvije organizacije su zaključile da dalja liberalizacija globalne trgovine ima potencijal da dovede do dugoročnih koristi na tržištu rada i da buduće trgovinske reforme “mogu da se primjene na način da koriste radniku”.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!