Capital.ba

Širen: Visoke cijene hrane ugrožavaju stabilnost u svijetu

21.04.2008. / 9:33

VAŠINGTON, Izvršna direktorka Svjetskog programa za hranu, Džozet Širen (Josettte Sheeran), ponovo je apelovala na razvijene zemlje da povećaju donacije kako bi se rešila kriza koju izaziva sve skuplja hrana.
 Širen kaže da kombinacija faktora, koja je izazvala rast cijena hrane, prijeti da izazove svjetsku krizu. Ona ističe da su cijene hrane, koju Program kupuje radi distribucije, porasle više od 50 odsto za manje od godinu dana.
 Zvaničnici te agencije Ujedinjih nacija zahtjevaju dodatnih 265 miliona dolara, nakon što su samo prošlog mjeseca zatražili pola milijarde.
 “Bez dodatnih donacija, sve aktivnosti Programa mogle bi biti smanjene za 40 odsto u narednim mjesecima. Zato smo svijetu uputili ovaj hitni apel,” izjavila je Širen za Glas Amerike.
 Ukazavši da visoke cijene hrane ugrožavaju stabilnost zemalja širom svijeta, Širen se pozvala na procjene Svjetske banke, koje pokazuju da će, zbog sve viših cijena hrane, 100 miliona ljudi biti primorano da živi u još ekstremnijem siromaštvu, dok će u 33 države postojati rizik od nestabilnosti.
 Direktorka Svjetskog programa za hranu smatra da je porast cijena hrane izazvalo pet faktora. Kao prvi, ona navodi ekonomski bum u zemljama u razvoju zbog koga je povećana globalna potražnja za hranom. Troškove proizvodnje i transporta hrane, kako ističe, povećavaju i rekordne cijene nafte.
 Treći razlog je povećana tražnja biogoria, a četvrti nepovoljne vremenske prilike koje su uticale na žetvu u protekloj sezoni.
 Širen ističe i da je hrana manje dostupna zbog trgovinskih i berzanskih ograničenja.
 

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!