Capital.ba

Sindikat tekstila, kože i obuće RS traži povećanje cijene rada

19.12.2008. / 12:48

BANJALUKA,Sindikat tekstila, kože i obuće Republike Srpske /RS/ tražiće od Udruženja poslodavaca tekstilne i obućarske industrije RS pregovore kako bi se potpisalo povećanje najniže cijene rada u ovoj branši koja bi se primjenjivala od januara.

Predsjednik Sindikata tekstila, kože i obuće RS Danko Ružičić rekao je danas na konferenciji za novinare u Banjaluci da je najniža plata u RS povećana za 28 odsto i da bi bilo realno u pregovorima tražiti isti procenat i za tekstilnu industriju.

On je dodao da je to jedini pravi srazmjer, naglasivši da su pregovori otvoreni i da još nije izražena tačna visina povećanja.

Ružičić je rekao da cijena rada u tekstilnoj i obućarskoj industriji iznosi 117 KM, te da bi eventualnim povećanjem od 28 odsto ona mogla iznositi 149,76 KM.

“Poslodavci vrlo često kažu da je to velika plata i da oni to ne mogu da ispoštuju. Neki kažu dolazak globalne ekonomske krize ugroziće vaša radna mjesta, ostaćete bez posla. Mi u sindikatu tekstile, kože i obuće RS imamo računicu da plata od 320 KM, kada se podjeli na 176 radnih sati, satnica tog radnika iznosi 1,81 KM. Ako je to velika plata i velika satnica postavlja se pitanje privređivanja na ovim prostorima i mora doći povećanja najniže cijene rada i najniže plate u grani tekstila, kože i obuće RS”, rekao je Ružičić.

On je istakao da je Sindikat tekstila, kože i obuće RS zadovoljan pregovorima sa Vladom RS, podsjetivši da će Vlada od 1. januara do 1. jula naredne godine subvencionisati troškove poreza i doprinosa za topli obrok za preduzeća iz oblasti tekstila, kože i obuće koja spremaju hranu za radnike u sopstvenim restoranima, u iznosu od 50 KM mjesečno po zaposlenom radniku.

Ružić je istakao da je izražena spremnost Vlade da posredstvom Investiciono-razvojne banke otkupi sve naplative izvozne ugovore preduzeća iz ove oblasti prije roka dospijeća naplate od poslovnih partnera, kako bi se u preduzećima što prije obezbijedila sredstva za dalje poslovanje.

Prema njegovim riječima, Vlada RS je obećala da će za preduzeća iz oblasti proizvodnje tekstila, kože i obuće, posredstvom Investiciono-razvojne banke biti obezbijeđeni i povoljniji kreditni aranžmani za izvozne poslove.

Ružičić je podsjetio da je tekstilna i obućarska industrija prošle godine bila na trećem mjestu u RS po izvozu od 274 miliona KM.

On je rekao da Sindikat tekstila, kože i obuće RS ima najviše iskustva kako sindikalizovati radnike koji rade kod privatnih poslodavaca, ističući da je tekstilna i kožarsko prerađivačka industrija u RS u privatnom vlasništvu i da zapošljava oko 12 000 radnika od čega su njih 8 000 članovi sindikata.

Ružičić je naglasio da je zahvaljujući Sindikatu tekstila, kože i obuće RS, Savezu sindikata RS i Vladi RS dogovoren socijalni program kojim je za oko 11 000 radnika koji su ostali bez posla prilikom stečaja oko 42 preduzeća, uvezan penzioni staž i plaćeno osiguranje.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!