Capital.ba

Sigurniji otkup i brže plaćanje spasavaju agrar

26.05.2018. / 15:00

BANJALUKA – Spas za poljoprivrednike koji mjesecima čekaju novac za prodato voće i povrće mogli bi da budu povoljni krediti koje će Investiciono-razvojna banka RS (IRB) staviti na raspolaganje prerađivačima i trgovcima kako bi blagovremeno plaćali preuzetu robu.Sigurniji otkup i brže plaćanje spasavaju agrar

Na sastanku predstavnika proizvođača, prerađivača, trgovaca i finansijskih institucija održanom u petak u Privrednoj komori RS istaknuto je da bi unapređenje finansiranja pravovremenog otkupa poljoprivrednih proizvoda osiguralo domaćim poljoprivrednim proizvođačima kapital za ulazak u novi ciklus proizvodnje i dalo vjetar u leđa poljoprivredi.

Pomoćnica ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS Gordana Rokvić rekla je da je cilj da pospješe povezivanje proizvođača i prerađivača, pravovremen otkup i ugovaranje proizvodnje kako bi efekti bili bolji.

– Ministarstvo poljoprivrede godišnje kroz podsticaje uloži oko 100 miliona KM u poljoprivredu, ali kada proizvodi ne završe pravovremeno na tržištu i po odgovarajućoj cijeni uloženi novac ne doprinosi rastu bruto domaćeg proizvoda i razvoju ekonomije RS. Vjerujemo da bi predloženi model finansiranja korišćenjem kredita IRB-a pospješio pravovremeni otkup i ugovaranje proizvodnje – rekla je Rokvićeva.

Direktorica IRB RS Snežana Vujnić istakla je da su prerađivačima i trgovcima krediti IRB-a dostupni sa maksimalnom kamatnom stopom od 4,7 odsto, a da kreditiraju i poljoprivredne proizvođače.

– Poljoprivredni proizvođači novac mogu dobiti po maksimalnoj kamati od 4,4 odsto. Za kapitalne investicije dostupni su im krediti po kamatnoj stopi od tri odsto. Period otplate kredita za kapitalne investicije je maksimalno 12, a kratkoročnih kredita za otkup poljoprivrednih proizvoda jedna godina – rekla je Vujnićeva.

Direktor banjalučke “Vitaminke” Žarko Mikić kaže da je neophodna bolja saradnja između proizvođača i prerađivača.

– Mi moramo imati plansku proizvodnju, a oni siguran otkup i uz pomoć ministarstva i IRB-a moramo naći model da robu plaćamo odmah po preuzimanju. Kamatna stopa tu nije toliko presudna, koliko je važno da što prije dođemo do novca – rekao je Mikić.

Predsjednik Udruženja povrtara RS Branko Mastalo kaže da mogu u potpunosti zadovoljiti potrebe tržišta Srpske, ali da im spora naplata proizvoda uništava proizvodnju.

– Zbog toga radije prodajemo svoje prizvode na pijacama po nižim cijenama jer odmah dobijemo novac. Prerađivačima ih plasiramo po višoj cijeni, ali pare čekamo i po godinu. Zbog takvih situacija mnogi su ugasili ili smanjili proizvodnju. Parcele pod jagodama u Lijevče polju su zaorane i sada to voće uvozimo iz Egipta – rekao je Mastalo.

Predsjednik Udruženja tovljača junadi RS Goran Mitrović ističe da je bez kvalitetnog otkupa poljoprivrednih proizvoda i blagovremenog plaćanja teško zanoviti proizvodnju.

  • Krediti IRB-a su povoljna i sam sam ih koristio prethodnih godina za otkup soje – rekao je Mitrović.

Prioriteti u isplati

Žarko Mikić je istakao da treba odrediti prioritete u lancu isplate.

– Poljoprivredni proizvođači u lancu isplate treba da budu prije finansijskih institucija i javnih preduzeća – rekao je Mikić. Glas Srpske

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!