Capital.ba

Siepa raspisala javni poziv za učešće u Kaizen programu

20.03.2014. / 7:15

poslovanjeBEOGRAD, Agencija za strana ulaganja i promociju izvoza u Srbiji (SIEPA) raspisala je javni poziv za učešće u Kaizen programu, čij je glavni cilj razvoj konkurentosti kroz poboljšanje efikasnosti proizvodnih procesa i poslovanja na japanski način.

Riječ je o nastavku saradnje Siepe i Japanske agencije za međunarodnu saradnju (JICA), kojom će po drugi put u Srbiji biti sproveden Kaizen program namijenjen srpskim privrednim društvima.

Kaizen program je Tojotin sistem za unapređenje proizvodnje i odnosi se na aktivnosti konstantnog unapređenja proizvodnje i procesa rada. Riječ “kaizen”, naime, na japanskom znači promjenu na bolje.

Program zajednički finansiraju Siepa i Jica, kao dio tehničke pomoći Japana Srbiji, radi povećanja konkurentnosti srpskih privrednika na inostranom tržištu kroz transfer znanja i najboljih japanskih praksi.

Pravo učešća po javnom pozivu, koji je dostavljen Tanjugu, imaju privredna društva koja ispunjavaju određene uslove, među kojima je, na primjer, da imaju najmanje 20 zaposlenih na neodređeno vrijeme, da im je godišnji promet ne manji od 50 miliona dinara, te da obavljaju djelatnost u avio, automobilskom, elektronskom, hemijskom, mašinskom i metalskom sektoru.

Uslov je, takođe, da imaju ostvareni izvoz veći od 50.000 evra u prethodnoj godini, jasno određenu politiku kvaliteta i odjeljenja, ili zaposlene koji se bave udruživanjem i unapređenjem kvaliteta, da imaju većinsko domaće vlaništvo i da nemaju neizmirenih obaveza prema državi, kao i da u okviru proizvodnje imaju proces sklapanja finalnog proizvoda ili poluproizvoda.

Zadatak programa je da Jica stručnjak angažovan iz Japana pruži tehničko-stručnu pomoć odabranim privrednim društvima kroz unapređenje proizvodnih procesa, smanjenje broja škartova, poboljšanje procesa poslovanja od nabavke pa do plasiranja finalnog prizvoda i profesionalizaciju kadrova na japanski način, kako bi oni bili konkurentniji na međunarodnom tržištu.

U prvoj fazi biće sačinjena rang lista na osnovu ispunjenosti uslova i ocjene pogodnosti kompanije za učešće u ovom programu. Prvih 18 rangiranih kompanija ući će u drugu fazu ocjenjivanja, a ona obuhvata obilazak 18 kompanija koje će posjetiti odabrani japanski stručnjak i savjetnik za izvoz.

Ovog puta japanski stručnjak je Kimura Susumu (66) će na sprovođenju Kaizen programa raditi zajedno sa predstavnikom Siepe Matejom Milenkovićem.

Kimura je diplomirao na Fakultetu za inženjering, na odsjeku za inženjering i metalurgiju na Univerzitetu u Nagoji, a radio je, između ostalog, kao generalni menadžer u prestižnoj japanskoj kompaniji “Micubiši Kagaku Sanši”, kao direktor fabrika u Tokiju i Uedi.

Prošle godine projekat Kaizen je u Srbiji sproveden u 14 firmi, gdje su u završnici konstatovani značajni pomaci u radu. U nekima je, kako je rečeno na jesenjem seminaru, povećana efikasnost proizvodnje čak do tri puta, skraćeno je vrijeme u proizvodnom procesu za čak tri minuta, a smanjen je i broj radnika na proizvodnoj liniji. Takođe, poboljšan je sistem vođenja dokumentacije i kontrole radnika.

Tadašnji stručnjak, koga je Vlada Japana poslala u Srbiju da svojim iskustvom i znanjem doprinese razvoju srpske privrede, Norihiko Imamura je zajedno sa savjetnikom za izvoz u Siepi Matejom Milenkovićem obišao 14 srpskih kompanija u kojima je menadžmentu pomogao u primjeni Kaizen programa. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!