Capital.ba

Sertifikati za rad na “CNC” mašinama

02.03.2015. / 13:13

sertifikatiNOVI GRAD, Zamjenik načelnika opštine Novi Grad Zoran Starčević i predsjednik Udruženja šumarstva i prerade drveta “Interfob” Zoran Vuković uručili su danas sertifikate o završenoj obuci za rad na ce-en-ce mašinama /CNC/ za deset učesnika projekta “Lakše do posla u drvnom i metalskom sektoru BiH”.

Starčević je rekao da je opština Novi Grad trajno opredijeljena za poboljšanje zaposlenosti i da se nada da će nakon završene obuke za rukovanje CNC mašinom učesnici projekta lakše naći posao.

On je naveo da je opština prošle godine prihvatila program “Lakše do posla u drvnom i metalskom sektoru BiH” i potpisala ugovor o sufinansiranju.

“Tokom praktične obuke oni su napravili po pet stolova i ormara koje će donirati opštini, a mi ćemo ih usmjeriti, gdje bude najpotrebnije”, rekao je Starčević.

Vuković je naveo da je kroz projekat u Novom Gradu, Modriči, Srpcu i Banjaluci obučena 71 osoba za zanimanja – CNC operateri za drvo i metal, kao i lakireri.

Prema njegovim riječima, iz Projekta zapošljavanja mladih finansirano je 50 odsto projekta, 30 odsto je finansirala opština Novi Grad, a ostatak je učešće partnera “Gavranović namještaj” iz Prijedora kroz praktični dio obuke.

“Obuka je obavljena po principu dvije trećine prakse i trećina teorije, a polaznici su prošli kompletan program za CNC operatera koji je zvanično priznat i u Zavodu za obrazovanje odraslih”, rekao je Vuković.

On smatra da nakon obuke učesnici imaju priliku da se zaposle kod partnera projekta u preduzeću “Gavranović namještaj” u Prijedoru, ali i da su im veće šanse za zaposlenje kod drugih poslodavaca u regiji.

Vuković kaže da će, iako to nije bilo predviđeno projektom, biti obavljena i obuka za rukovanje softverom – korpus za trodimenzionalno projektovanje kako za polaznike obuke, tako i za zaposlene u preduzeću “Gavranović namještaj”.

“Tako ćemo im dodatno povećati znanje za ovo deficitarno zanimanje”, naveo je Vuković.

Prije projekta “Lakše do posla u drvnom i metalskom sektoru BiH”, Interfob je učestvovao i u projektu Prilika plus – obrazovanje odraslih.

“Sada ćemo ići na dualno obrazovanje u smislu prakse za učenike srednjih tehničkih škola i obrazovanje odraslih. Nastavićemo širiti model i tražiti sredstva od Zavoda za zapošljavanje, vlada, ministarstava i stranih agencija da premostimo problem školovanja deficitarnih zanimanja dok se u školstvu to ne usvoji kao redovna praksa”, rekao je Vuković.

Projekat “Lakše do posla u drvnom i metalskom sektoru u BiH” realizuje Udruženje šumarstva i prerade drveta “Interfob” u četiri opštine u Srpskoj – Modriča, Banjaluka, Novi Grad i Srbac kroz Program zapošljavanja mladih koji podržavaju Švajcarska agencija za razvoj i saradnju SDC, a realizuje njemačka kompanija “Gopa”.

U Novom Gradu projekt su podržali opština, Klub za traženje posla i preduzeće “Gavranović namještaj”. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!