Capital.ba

Sertifikat kao garant kvaliteta

15.02.2012. / 13:51

BANJALUKA, Program obrazovanja odraslih u oblasti poljoprivrede obezbijediće polaznicima obuke sertifikate koji garantuju znanje i kvalitet bavljenja određenim vidom proizvodnje, a za nekoliko godina i ostvarivanje podsticaja.

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Miroslav Milovanović rekao je danas u Banjaluci da vrijeme koje dolazi, a vezano je za put ka ulasku u EU, postavlja zahtjeve da se na ozbiljniji način posmatra poljoprivredna proizvodnja.

“Često poljoprivredni proizvođači, iz neznanja ili nekih starih navika, dovode sebe u ekonomske probleme. Mi želimo da ih usmjerimo na kurseve, da se uključe, jer bi eventualno, kroz tri godine, posjedovanje sertifikata bio i uslov za ostvarivanje podsticaja”, rekao je Milovanović novinarima u Banjaluci.

On je, nakon sastanka sa ministrom prosvjete i kulture Republike Srpske Antonom Kasipovićem i direktorom Zavoda za obrazovanje odraslih Mirom Berom, dodao da će se uporedo sa rješenjima za podsticajne mjere, poljoprivrednicima biti upućivani i dopisi za uključivanje u kurseve.

Ministar prosvjete i kulture Srpske Kasipović istakao je da ukoliko se neko finansijski podstiče, onda treba da bude i edukovan.

On je naveo da će, osim obezbjeđivanja veće isplativosti uloženih sredstava kroz kvalitetniju proizvodnju, prednost biti i u obezbjeđivanju izvoza.

“Uslov da bude izvoznik, uz kvalitet proizvoda i standarde koje mora zadovoljiti, jeste i to da ima sertifikat određenog nivoa obrazovanja, koji garantuje tržištu da je ozbiljan proizvođač”, naglasio je Kasipović.

Ministar prosvjete i kulture Srpske nije mogao da precizira koliko će koštati kursevi, ali je naveo da će nastojati da neke od obuka budu besplatne.

Direktor Zavoda za obrazovanje odraslih Mira Bera rekla je da će programi osposobljavanja biti sačinjeni direktno prema potrebama određenih poljoprivrednih grana.

“Ljudima, koji odluče da se bave proizvodnjom voća ili vina, teško je da uđu u tu priču, jer imaju jako skromna znanja, a nemaju gdje da ih steknu. Ovi programi će im to omogućiti. Osposobljavanje neće trajati dugo, a sertifikati koje dobiju biće upisani u radnu knjižicu”, rekla je Bera.

Ona je dodala da su već doneseni programi za pčelare, voćare, vinogradare i vinare, za terapijsko jahanje i drugi, te da se javlja potreba i za pitanja gljiva i ljekobilja.  Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!