Capital.ba

Scenario rješenja Agrokora neće biti u korist Srbije

05.11.2017. / 8:30

BEOGRAD, Vlada Srbije formirala je tim za praćenje situacije u Agrokoru jer se bliži konačno razrješenje situacije u toj hrvatskoj kompaniji, a posljedice toga neće biti povoljne ni po firme iz te grupacije koje posluju u Srbiji, ocijenio je u Danu uživo profesor na Ekonomskom fakultetu Ljubodrag Savić.

“Procena Vlade Srbije je da Agrokor, na našu žalost, klizi ka raspletu situacije i to je verovatno jedini razlog zbog kojeg je formiran taj tim. Prosto da upozori našu javnost da je moguć neki scenario koji neće biti u našu korist”, rekao je Savić.

Dodaje da on ne vidi šta bi taj tim mogao da urade više od onoga što se trenutno radi po pitanju Agrokora u Srbiji.

Savić kaže da su moguće dvije situacije razrješenja koje će uticati i na firme koje posluju u Srbiji.

“Prema jednoj, moguće je da se na primer, poverioci, dobavljači i banke dogovore sa stečajnim upravnikom, odnosno sa državom Hrvatskom, o nekom rešenju koje, naravno, neće biti po meri svih, ali u ovom trenutku najbolje moguće da se zadovolje maksimalni interesi svih strana”, rekao je Savić.

On kaže da je situacija komplikovana jer su obaveze Agrokora mnogostruko veće od vrijednosti njegove imovine, a da se ona komplikuje iz dana u dan sve više.

“Drugi mogući scenario, koji će se verovatno desiti na proleće, je da se ovaj tim ne može dogovoriti, jer Sberbanka svakako neće pristati da od milijardu i 250 miliona dobije 400, 500 miliona, ako i toliko ima. To je scenario klasičnog stečaja, igranku vodi stečajni upravnik, pravi se popis svih potraživanja i onda se rasporodaje imovina na način na koji se može rasprodavati”, objašnjava Savić.

Za srpska preduzeća, bi, kako kaže, u slučaju prvog scenarija, bilo dobro da neko od povjerilaca preduzme neko od tih preduzeća i da ona nastave da rade.

“Meni se čini da će ipak doći do druge situacije, stečaja, kada Vlada Srbije više neće moći da utiče na situaciju, već će samo pratiti dešavanja u kojima svako traži svoj interes…Za srpska preduzeća će u tom slučaju, najgore biti ako se imovina Agrokora prodaje u delovima”, kaže Savić.

Prema njegovim rečima, “ako cepate preduzeća, znači da će samo neki delovi preživeti”.

Na pitanje koja bi preduzeća u Srbiji mogla da prežive u tom slučaju, Savić je rekao da šansu da prežive imaju ona koja se bave proizvodnjom.

“Mislim da bi na primer Dijamant i Frikom mogli da prežive. Uglavnom sve što ima veze s proizvodnjom ima šanse da preživi…Merkator je u drugačijoj situaciji, konkurencija u Srbiji je velika, mada i tu imate situaciju da je on u vlasničkom smislu vezan za slovenački Merkator, dakle u EU, pa će tu važiti neka druga pravila verovatno. EU uvek stane na stranu svojih članica”, rekao je Savić.

Izvjesno je, kako je rekao, da Agrokor neće preživjeti.

“Agrokor se ne može spasiti. Veći deo će otići pod led, šta će preživeti, ne znamo, hajde da se nadamo da će to biti preduzeća u Srbiji”, rekao je Savić. FoNet

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!