Capital.ba

SB: Oporavak privrede Evrope, posebno centralne i istočne

01.06.2015. / 14:14

briselBRISEL, Privredni rast nastaviće da jača širom Evrope, a rast će biti najbrži u zemljama centralne i istočne Evrope (CIE), gdje bi ove godine, zahvaljujući snažnoj domaćoj tražnji i jačanju izvoza trebalo da dostigne 2,4 odsto, saopštila je Svjetska banka (SB).

Poslije nultog rasta u 2013. i 1,3 odsto u 2014, privredni rast Evrope bi ove godine trebalo da dostigne 1,8 odsto, a 2,0 odsto iduće godine.

Privredni rast je prošle godine bio posebno snažan u Njemačkoj, Mađarskoj, Irskoj, Poljskoj i Britaniji, dok su se zemlje sa juga EU konačno vratile na put rasta zahvaljući finansijskoj i ekonomskoj restrukturi i uprkos zabrinutosti oko problema u Grčkoj i slabe globalne trgovine, navodi se u saopštenju objavljenom na sajtu SB.

“Izvoz je bio ključni pokretač privrednog rasta u većini zemalja CIE, prije svega u Poljskoj, Bugarskoj i Rumuniji, dijelom zahvaljujući tome što su strane direktne investicije (SDI) pomogle zemljama da se integrišu u globalne lance trgovinske razmjene i poguraju izvoz. Ipak, neophodno je da se te države fokusiraju na unapređenje poslovnog okruženja, inovacije, ulaganje u infrastrukturu i smanjenje regulatornih barijera da bi podstakle nove SDI i rast izvoza”, navodi direktorka SB za centralnu Evropu i baltičke zemlje Mamta Murti.

Prema izvještaju SB, jačanje privrednog rasta i poboljšanje uslova na tržištu rada doprinijeće da se smanji broj ljudi kojima prijeti siromaštvo, koji je od 2008. porastao više od 23 odsto u svjetlu brojnih otkaza.
Iako je ekonomska prognoza za Evropu relativno optimistična, podstaknuta padom cijena nafte i kvantitativnim labavljenjem koje je pokrenula Evropska centralna banka, SB upozorava da postoje rizici na koje treba obratiti pažnju.

SB upozorava na potencijali rast nestabilnosti na finansijskom tržištu, svjež pritisak na javne finansije u svjetlu kombinacije spore inflacije i skromnog privrednog rasta, ograničene dostupnosti novih kredita i nekompletnih bankarskih reformi i slabljenja povjerenja u svjetlu dugotrajne krize u Grčkoj i geopolitičkih tenzija u Ukrajini. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!