Capital.ba

SB: Hrvatska ove godine još u recesiji

14.06.2013. / 12:09

1ZAGREB, Za Hrvatsku, kao i za cijelu regiju, 2013. biće još jedna teška godina s očekivanim padom hrvatskog bruto domaćeg proizvoda (BDP) od 0,4 odsto, ali se krajem godine može očekivati “odljepljivanje” s dna i početak oporavka, koji bi u 2014. godini omogućio privredni rast od 1,5 odsto, prognozira Svjetska banka.

Prema danas predstavljenom “EU11 redovnom ekonomskom izvještaju” (EU11 Regular Economic Report) Svjetske banke, samo tri zemlje s područja EU11 (nove članice unije i Hrvatska) mogu i ove godine biti u recesiji, i to Slovenija, Češka i Hrvatska, u kojoj se pad BDP-a nastavlja petu godinu za redom.
“Takva privredna kretanja u Hrvatskoj dovela su do dodatnog pogoršanja stanja na tržištu rada”, kaže viši ekonomista Svjetske banke za Hrvatsku, Sanja Mađarević Šujster, i ističe da su time stopa nezaposlenosti, ali i sve niža stopa participacije na tržištu rada, došle na kritični nivo, prenose agencije.

Prema njenim riječima, broj zaposlenih u prvom tromjesečju ove godine povećan je u odnosu na isti period lani, pa se može reći da se nezaposlenost stabilizuje, iako ostaje zabrinjavajuća činjenica da raste nezaposlenost mladih, uprkos mjerama Hrvatske usmjerenim upravo na njih.

Među pozitivnim kretanjima u 2012. Mađarević Šujster je istakla činjenicu da je prvi put zabilježen suficit tekućeg računa bilansa plaćanja, ali, kako je upozorila, to nije posljedica velikog rasta izvoza, već rezultat znatne kontrakcije uvoza zbog manje lične potrošnje i nižih investicija, zbog kojih pada uvoz kapitalnih dobara.

Ona je navela da, istovremeno, javni dug nastavlja kontinuirani rast od 2008. i sada iznosi gotovo 70 odsto BDP-a ako se u njega ubroje i garancije, a bez njih je blizu nivoa od 60 odsto BDP-a, što je zakonom o budžetu određena granica koja se ne smije preći, tako da je zbog toga potrebno ojačati fiskalnu konsolidaciju, posebno na rashodnoj strani.

Iz Svjetske banke Hrvatskoj preporučuju nastavak fiskalne konsolidacije, a Mađarević Šujster je istakla socijalna davanja, koja su na nivou od oko tri odsto BDP-a, što je više nego u nekim bogatijim članicama EU. Tanjugbiz.rs

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!