Capital.ba

Savić: Spriječiti dalje povećavanje deficita i javnog duga

16.10.2013. / 7:50

nebojsa savicBEOGRAD, Srbija bi morala da izbjegne rizike koje donosi fiskalna dominacija, odnosno situacija u kojoj se budžetski deficit i javni dug toliko povećaju da dolazi do pritiska na centralnu banku, izjavio je profesor Fakulteta za ekonomiju, finansije i administraciju Nebojša Savić.

Savić je, na 13. ekonomskom samitu Republike Srbije, objasnio da je jako važno da se izbjegne situacija u kojoj se stalno kreira budžetski deficit koji se zatim pokriva novim zaduživanjem, jer bi na kraju ta situacija morala da bude riješena ili kroz monetizaciju ili kroz rast kamatnih stopa, što bi bio udar na realni sektor.

Srbija ne bi trebalo da mijenja monetarni model ciljanja inflacije jer su sve zemlje koje su ga primjenjivale imale pozitivne rezultate u održavanju cjenovne stabilnosti, rekao je Savić, koji je i predsjednik Savjeta guvernera Narodne banke Srbije.

Prema njegovim riječima, nije sporno da je Srbiji potrebna reindustrijalizacija, ali za taj proces nije neophodno mijenjati monetarni model već uspostaviti novi koncept razvoja industrije.

Kako je istakao, u modernom svijetu industrija je mnogo širi pojam od onoga što se podrazumijeva u Srbiji, gdje se pod tim misli na “crne dimnjake i što više kilograma proizvoda”.

Savić je naglasio da treba da postoji tijesna veza između industrije i usluga koje prate proizvod i dodao da je opasno ako se uđe u “kabinetsko proglašavanje” koje su prioritetne grane industrije u koje će se ulagati.

Prema njegovom mišljenju, trebalo bi uspostaviti novi koncept industrijalizacije koji bi bio tijesno vezan za realizaciju projekta, odnosno uključivanje svih onih koji su za to zainteresovani, počevši od naučnih i obrazovnih institucija. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!