Capital.ba

Saudijska Arabija izabrala berzu za istorijsko listiranje državne naftne kompanije?

25.02.2017. / 12:00

RIJAD, Nakon niza sastanaka sa berzama širom sveta, Saudijska Arabija je sklonija Zapadnim tržištima kapitala za listiranje akcija državnog naftnog giganta, prenose agencije.

Pozivajući se na “Wall Street Journal”, zagrebački portal “Poslovni.hr”,  piše da će 5% naftne kompanije Saudi Aramco najverovatnije biti prodato na Njujorškoj berzi (NYSE).

Ali, opcije su i berze u Londonu i Torontu. Zapadne berze ušle su u uži izbor nakon što su predstavnici saudijske vlade i Aramco-a održali sastanke s nizom berzi širom svijeta, uključujući berze u Singapuru, Hong Kongu, Tokiju i Šangaju, ali je malo vjerovatno da će se divovska inicijalna javna ponuda (IPO) održati upravo tamo.

Nakon niza konsultacija i sastanaka, isplivao je jedan favorit, a to je NYSE. Naime, New York nudi najveći broj velikih investitora na jednom miestu i među vodećim je svietskim centrima za finansiranje energetskih kompanija, zajedno sa Londonom i Torontom.

Kao sekundarno tržište najvjerovatnije će biti izabrana domaća berza Tadawul, što je dio napora vlade da proširi domaće tržište kapitala.

Zanimljivo je da Saudijci preferiraju New York nakon izbora Donalda Trumpa za predsjednika, i donošenja zakona koji omogućuje porodicama žrtava napada 11. septembra 2001. da potražuju odštetu od persijske Kraljevine. Ipak, još uvek postoji zabrinutost da bi Saudijska Arabija mogla promijeniti odluku.

Pomalo iznenađujući je izbor Toronta, ali Kanađani su navodno posegnuli za aktivnim pristupom kako bi privukli ovako veliko listiranje.

Kako otkrivaju upućeni izvori WSJ-a, delegacija u čijem su sastavu bili predstavnici operatera TMX Group, zatim investicioni bankari iz šest najvećih kanadskih banaka te predstavnici velikih nezavisnih brokerskih kuća prošlog su mjeseca otišli u Rijad kako bi u centrali Aramco-a predstavili prednosti listiranja na berzi u Torontu. To je već druga posjeta Kanađana Saudijskoj Arabiji od prošle jeseni, dodaju izvori.

Saudijski princ Mohammed bin Salman najavio je da bi Aramco mogao izaći na berzu 2018., ali je izglednija 2019. godina.

Saudi Aramco = Saudijska Arabija

Saudi Aramco, kompanija koja, navodno, ima 261 milijardu barela nafte u rezervama i godišnju proizvodnju od tri milijarde barela, tržišni je gigant po svim mjerilima.

Kompanija je toliko velika na tržištu da se njena ukupna vrijednost procjenjuje na oko 2 triliona dolara.

Prodaja samo pet procenata ove kompanije bila bi i najveći IPO u istoriji, jer se očekuje da bi Saudijci za taj procenat zaradili oko 100 milijardi dolara.

Investicijski bankari koji budu vodili prodaju naplatiće oko 1 milijardu dolara za troškove IPO-a. Čak i uz sve ove troškove, pravo pitanje možda i nije koliko će novca biti uključeno u prodaju, nego gdje će akcije kompanije biti izlistane.

Izbor je u ovom slučaju vrlo važan jer mnogi posmatraju privatizaciju Saudi Aramcoa kao privatizaciju cijele zemlje.

Ova kompanija je generisala oko 180 milijardi dolara profita godišnje, što je više od 40% državne ekonomije (barem prije pada cijena nafte). Tačni podaci su nepoznati jer nikad nisu objavljeni, ali poznato je da 90% saudijskog budžeta čini zarada od nafte. Tako je Saudijska Arabija na određeni način Aramco, kompanija koju je 1933. godine osnovao Standard Oil iz Kalifornije (današnji Chevron).

Ukoliko Aramco ponudi akcije na Njujorškoj berzi, onda će kompanija biti predmet čitavog spektra američkih zakona o prodaji akcija strane kompanije na domaćoj berzi. Ovaj potez će značiti i da će kompanija morati objavljivati svoje izveštaje.

Isto tako, na ovaj bi način američki investitori, veliki i mali, mogli lako da investiraju u akcije. Listiranje kompanije u New Yorku značilo bi i dovođenje kompanije, a time i države, u žižu finansijske sfere.

Ovo je možda i glavni razlog zbog čega Saudijci razmišljaju o tom potezu. U Kraljevini znaju da njena vijekovna vrijednost kao naftne zemlje može ispariti ukoliko se svijet okrene ka zelenim izvorima energije. Zbog toga Saudijci prodaju dok je nafta još uvek na cijeni. Osim toga, imajući u vidu i trenutni deficit saudijskog budžeta, jasno je da bi uspješan IPO uveliko olakšao ekonomske probleme. Gdeinvestirati.com

 

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!