Capital.ba

Šarović: Učiniti dugoročnim izvozni aranžman sa Turskom i drugim zemljama

09.03.2017. / 7:30

SARAJEVO,  Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović izjavio je juče u Sarajevu da je namjera ovog ministarstva te proizvođača i izvoznika žitarica i brašna u BiH da izvozni aranžman sa Turskom i drugim zemljama bude dugoročan. 


“Najveći dio izvoza žitarica i brašna iz BiH ide u Tursku, praktično 95 odsto”, rekao je Šarović, koji je razgovarao sa direktorima bijeljinskog “Žitoprometa” Bogdanom Mirkovićem i sarajevskog “Klasa” Nihadom Imširevićem, te potpredsjednikom Spoljnotrgovinske komore BiH Nemanjom Vasićem.

Prema Šarovićevim riječima, rezultati u ovoj privrednoj grani u prošloj godini bili su odlični.

“Imamo povećanje izvoza u Tursku kada je riječ o žitaricama sa 12.000 tona na 70.000 do 80.000 tona, a izvoz brašna je sa 4.000 tona skočio na 70.000 tona, što je praktično povećanje od 16 puta, dakle sa 15-16 miliona na 65 miliona KM”, rekao je ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH na konferenciji za novinare.

On je konstatovao da bi dugoročni izvozni aranžman sa Turskom i drugim zemljama bio značajan za 40-ak mlinova u BiH koji su zabilježili znatan rast proizvodnje, a time i zaposlenosti.

“Od 15 najvećih izvoznika iz BiH sedam-osam ih je iz Republike Srpske, dva iz Brčko distrikta, a ostali iz Federacije BiH”, precizirao je Šarović.

On je istakao nastojanja da se osim domaće sirovine, odnosno pšenice, kukuruza i drugih žitarica, za izvoz obezbijedi mogućnost akumulacije porijekla iz BiH, odnosno mogućnost obezbjeđivanja žitarica iz zemalja CEFTA, koje bi bile prerađivane u mlinovima u BiH, čime bi se obezbijedilo domaće porijeklo i omogućio izvoz u Tursku i neke druge zemlje.

“Zahvaljujući Ministarstvu ta akumulacija je dozvoljena”, naveo je Šarović i dodao da turska inspekcija već nekoliko mjeseci provjerava porijeklo.

Prema njegovim riječima, na sastanku je zaključeno da je u interesu svih institucija i izvoznika da ovaj posao podrže, da on bude dugoročan, te da se spriječe bilo kakve malverzacije i prepakivanja, kako je to bilo sa mesom.

“Turska strana će kroz izmjene Sporazuma o slobodnoj trgovini pokušati da stavi na sto ovo pitanje. Naša je namjera da ovaj izvozni aranžman u 2017. godini ima bolju perspektivu i da pomognemo koliko možemo”, zaključio je Šarović.

Direktor “Žitoprometa” Bogdan Mirković rekao je da je na sastanku zaključeno da se ubrza komunikacija institucija u BiH kako bi se mlinarskoj industriji olakšao izvoz.

Na današnjem sastanku, prema Mirkovićevim riječima, razgovarano je i o mogućnosti daljeg plasmana prerađevina mlinarske industrije u neke zemlje Azije i prvenstveno sjeverne Afrike.

Direktor “Klasa” Nihad Imširević najavio je da će dati doprinos nastojanju Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH da se uredi zakonska regulativa u ovoj oblasti.

Potpredsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH Nemanja Vasić rekao je da je sastanak imao preventivni karakter kako se ne bi desilo kao sa mesom ranije.

Navodeći da Spoljnotrgovinska komora BiH izdaje potvrdu o porijeklu, Vasić je izrazio zadovoljstvo pojačanom kontrolom koja treba da zaštiti poslove mlinarske industrije. Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!