Capital.ba

Šarović: Najveći deficit u spoljnotrgovinskoj razmjeni BiH sa Rusijom

25.04.2013. / 12:48

sarovicSARAJEVO, Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović rekao je da je u spoljnotrgovinskoj razmjeni BiH sa Rusijom prisutan jedan od najvećih deficita, te da je pokrivenost izvoza uvozom svega tri odsto.

Uoči održavanja konferencije “BiH i Rusija – mogućnost unapređenja ekonomske saradnje”, Šarović je naveo da je prošle godine izvoz u Rusiju iznosio oko 30 miliona evra, dodavši da su energenti, nafta i gas ključne robe koje uvozi BiH, a farmaceutski proizvodi možda i jedini koji zavređuju pažnju kada je riječ o izvozu u ovu vrlo važnu zemlju.

“Imamo i sporazum o ekonomskoj saradnji, međudržavni komitet, ali čini mi se da stepen važnosti i prijateljstva dvije zemlje ne prati ekonomska saradnja”, istakao je Šarović, te naglasio da je Rusija, uz Srbiju, Hrvatsku, Njemačku i Italiju, među pet najvažnijih spoljnotrgovinskih partnera BiH.

Prema njegovim riječima, BiH je mala zemlja da bi mogla da zadovolji potrebe velikog ruskog tržišta, ali regionalno, nastupajući zajedno sa ostalim zemljama Cefte, može da nastupi na ovom tržištu.

“Ovaj skup, ali i neki drugi događaji koji će se desiti tokom ove godine trebalo bi da bude taj podsticaj za veću saradnju i da BiH prepozna pravce, odnosno sektore, gdje bi mogla da da veći doprinos toj razmjeri”, istakao je Šarović.

On je dodao da je šansa za BiH u prvom redu u građevinarstvu, te u turizmu, pogotovo ako dođe do otvaranja avionske linije Sarajevo – Moskva, a vlasti u BiH na svim nivoima mogu da stvaraju uslove i otklanjaju barijere, kako bi trgovina sa ovim vrlo važnim partnerom bila bolja.

Ambasador Rusije u BiH Aleksandar Bocan–Harčenko rekao je da od današnjeg skupa očekuje da njegovi učesnici izađu sa jasnom porukom, da se u budućnosti radi na razvoju ekonomskih odnosa dvije zemlje, bez ikakve politizacije i predubjeđenja koji sprečavaju i djeluju na štetu i BiH i Rusije, kao i njenih građana.

Prema njegovim riječima, Rusija ima razlog za zadovoljstvo, jer su njene kompanije već četiri godine prisutne u energetskom sektoru Republike Srpske, ali da ima puno prostora za napore da dođe do jedne ravnoteže, u smislu prisutnosti ruskih kompanija širom BiH.

“Očekujem da će današnji skup unaprijediti prije svega ekonomske veze dvije zemlje. On se održava i kao priprema posjeti ministra instranih poslova BiH Rusiji i naravno jedan veliki dio razgovora odnosiće se upravo na razvoj ekonomskih odnosa”, istakao je Bocan-Harčenko.

On je naveo da Rusija i BiH imaju o čemu da razgovaraju, u smislu rješavanja pravnih pitanja, te pitanja dugova, kao i novih ugovora, vezanih za investicije i ulaganja, rješavanja pitanja dvostrukog oporezivanja i drugo.

Potpredsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH Nemanja Vasić rekao je da je sadašnja spoljnotrgovinska razmjena između dvije zemlje beznačajna, u odnosu na mogućnosti koje su bile ranije, jer je prošlogodišnji uvoz robe iz Rusije u BiH iznosio oko 128 miliona evra, a izvoz 28 miliona evra.

“Nadam se da je današnji sastanak jedan novi početak, gdje će se značajnije uključiti i Komora i Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, ali i ostale institucije kao što su Ambasada Rusije i ruska komora, da bi to podigli na viši nivo”, istakao je Vasić.

Prema njegovim riječima, potencijal BiH za razmjenu je agroindustrijski sektor, a za početak bi se moglo raditi na uspostavljanju bescarinske trgovine, odnosno da se smanji broj dokumenata koji su potrebni za izvoz u Rusiju i eventualno da se dobiju neke kvote za bescarinski izvoz određenih proizvoda.  Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!