Capital.ba

Samo vlada koči inflaciju

02.06.2012. / 8:45

BEOGRAD, Narodna banka Srbije će, ukoliko nova vlada ne bude brzo primjenila valjane mjere štednje, smanjila svoje rashode i obezbjedila valjane prihode, biti primorana da zaoštri svoju politiku.

Ono što joj je, bar prema zakonu, trenutno dostupno, a što bi moglo da spase Srbiju rizika više inflacije, svodi se na dvije mjere. Jedna od njih je povećanje referentne kamatne stope, odnosno kamate koja je osnov za zaduživanja u dinarima i podizanje obavezne rezerve banaka. Nažalost, cijenu ovih mjera neko mora i da plati. Prije svega, to će biti srpska privreda, a koja će, po nepovoljnijim uslovima nego sada, moći da se zadužuje kod poslovnih banaka.
Ipak, u centralnoj banci vjeruju i da su aktuelni pritisci na dinar privremeni i da svojim intervencijama, odnosno svakodnevnoj prodaji deviza iz deviznih rezervi na tržištu ublažavaju njegov prekomjerni pad. Ali, dodaju – i za to postoji granica.
I, upravo ovo je poruka koju predstavnici Narodne banke Srbije šalju budućem kabinetu u Nemanjinoj 11.
– Glavni scenario Narodne banke Srbije baziran je na očekivanju da će se uskoro donijeti dobar program štednje budžeta na svim nivoima, kao i plan obezbjeđenja dodatnih prihoda države. Ukoliko se to ne dogodi centralna banka neće moći prodajom deviza iz deviznih rezervi da utiče na stabilizaciju domaće valute. Od početka godine smo, inače, prodali preko 1,2 milijarde evra – tvrdi Bojan Marković, viceguverner NBS.
To, ipak, da podsjetimo, nije puno pomoglo dinaru koji je od januara pao čak 11,1 odsto.
Prema tvrdnji viceguvernera NBS, u centralnoj banci se nadaju da će se dinar stabilizovati i da, za sada, nema potrebe da primjenjuju oštre mjere.
Inače, NBS je u petak intervenisala prodajom do sada rekordnih 89,1 milion evra. To, nažalost, nije uticalo da se dinar oporavi, pa će srednji kurs evra u ponedjeljak biti 117,69 dinara, što je šest para više nego u petak.

Nema realnog kursa
Prema riječima ekonomiste Vladimira Vučkovića ne može se odrediti realan devizni kurs. Njegova vrijednost ima opseg, koji zavisi od inflacije, političko-ekonomske stabilnosti, izvoza.
– Prostora za rast evra još ima, a Narodna banka Srbije intervencijama spriječava njegovo drastično pomjeranje. Na taj način ona suzbija i inflaciju, na koju utiče i sadašnji novi devizni kurs – zaključuje Vučković. – Da nema intervencija, inflacija bi bila mnogo veća. S druge strane, NBS mora i da štiti devizne rezerve, što znači da ne može neograničeno da prodaje devize na tržištu. Novosti

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!