Capital.ba

Samo Bugarska gora od Srbije po sivoj ekonomiji

25.03.2017. / 12:16

BEOGRAD, Država je donijela 68 mjera za suzbijanje sive ekonomije, a sakupljanje računa i izvlačenje lutrije je samo jedna od njih, jer Srbija, osim Bugarske, ima najveći procenat sive ekonomije u bruto domaćem proizvodu (BDP) u regionu, rekao je državni sekretar u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave Srbije Željko Ožegović. 

On je na okruglom stolu “Neformalna ekonomija i sindikati” istakao da siva ekonomija u Srbiji čini oko 30 odsto BDP-a, dok je u Bugarskoj 33 odsto.

“Donijeli smo Zakon o inspekcijskom nadzoru kako bi pojačali borbu protiv sive ekonomije i kako bi inspekcija mogla da ulazi i kontroliše i neregistrovane firme što do donošenja tog zakona nije moglo, što je bilo apsurdno”, rekao je Ožegović.

Medju najvažnijim mjerama za suzbijanje crnog tržišta, prema njegovim riječima, je jačanje i obuka inspekcije i formiranje i tehničke infrastrukture.

Dodao je da je od početka primjene mjera za suzbijanje sive ekonomije zabilježeno da je u avgustu prošle i aprilu ove godine skočio procenat registrovanih firmi za 72 odsto, dok je u prosjeku procenat novoregistrovanih preduzeća povećan za oko 14 odsto.

Predstavnik Unije poslodavaca Srbije Slavenko Grgurević rekao je da je siva ekonomija posljedica teških uslova poslovanja i velikih nameta među kojima je 499 parafikalnih dažbina.

“U novembru prošle godine 80.000 poslodavaca nije bilo platilo porez, a 90.000 firmi je bilo u blokadi. Privreda je prošle godine dugovala 133 milijarde dinara, a sa kamatama 146 miijardi”, rekao je Grgurević.

Potraživanja se, prema njegovim riječima, naplaćuju u roku od 150 dana i u takvim uslovima “inspektori još i zatvaraju firme”. SEEbiz/Beta

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!