Capital.ba

Saković: Već ugovoren izvoz 450.000 tona pšenice

27.07.2013. / 19:04

psenica1BEOGRAD, Srpski izvoznici su u prva tri mjeseca nove ekonomske godine već zaključili ugovore za plasman 450.000 tona pšenice, izjavio je direktor udruženja “Žita Srbije”, Vukosav Saković.

Ukupan godišnji izvoz biće bar 1,2 miliona tona, a sudeći prema već zaključenim ugovorima za period jul – septembar, realno je očekivati da će iznositi i 1,5 miliona tona, kazao je Saković.

Prethodne ekonomske godine iz Srbije je izvezeno ukupno 630.000 tona pšenice i brašna.

“Ovogodišnja žetva pšenice pozitivno nas je iznenadila dobrim prinosima koji će biti najmanje pet tona po hektaru”, kazao je Saković, dodajući da će ukupan rod biti oko tri miliona tona.

On je naveo da je dobro za proizvođače, mada oni smatraju da to kroz cijenu ne osjećaju, i to što je država sa tržišta na neki način povukla skoro 180.000 tona pšenice.

“Procijenjeno je da su skladištari od države pozajmili skoro 120.000 tona pšenice, što regularno, što sami, a interventna kupovina još oko 60.000 tona sa tržišta na neki način predstavlja relaksaciju ponude u samoj žetvi”, rekao je Saković.

On očekuje da će se ponuda i tražnja te žitarice, pri ovakvom izvozu i povlačenju pomenute količine, već u narednom mjesecu dovesti u određenu ravnotežu.

Kada je riječ o cijeni pšenice, Saković je ukazao da je ono što ne ide u prilog to što se, kao i u Srbiji, očekuje solidna proizvodnja pšenice u svijetu, što najavljuje nisku cijenu sve do kraja ove godine.

“Naime, u svakom mjesecu na određenom dijelu zemaljske kugle, dešava se žetva, koja se u novembru završava u sjevernoj Evropi i Sibiru, a onda već u decembru počinje na južnoj hemisferi kod velikih proizvođača kao što je Argentina, u januaru kod Australije”, objasnio je.

Takva žetva i takav raspored žetve ukazuje da sve dok ne budemo imali podatke šta se dešava na južnoj hemisferi, možemo očekivati nisku cijenu, istakao je sagovornik Tanjuga.

“Zbog toga i naši proizvođači ne mogu očekivati ništa bolju cijenu, sve do pred Novu godinu, a da li će biti bolje cijene zavisi od žetve na južnoj hemisferi”, zaključio je Saković. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!