Capital.ba

SAD traže pomoć od zemalja persijskog zaliva

21.11.2008. / 8:19

KUVAJT, SAD su zatražile od četiri zemlje Persijskog zaliva, bogate naftom, gotovo 300 milijardi dolara za  pomoć u borbi protiv globalne finansijske krize, objavio jejuče kuvajtski dnevnik “Al-Sejašah”.
 Pozivajući se na dobro obaviještene izvore, dnevnik je ukazao da  su SAD zatražile 120 milijardi dolara od Saudijske Arabije, 70 milijardi dolara od Ujedinjenih Arapskih Emirata, 60 milijardi od Katara i 40 milijardi dolara od Kuvajta.
 Vašingtonu je ta suma potrebna kao “finansijska pomoć” za suočavanje sa posljedicama finansijske krize i sprečavanje klizanja američke ekonomije u duboku recesiju, prenose svjetske agencije.
 Kuvajtski dnevnik je precizirao da SAD planiraju da taj novac upotrebe za pomoć bankama, autoindustriji i kompanijama u drugim sektorima koji su pogođeni previranjem na globalnom finansijskom tržištu.
 Četiri zemlje Persijskog zaliva, od kojih SAD traže pomoć, članice su Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK), zajedno proizvode 14 miliona barela nafte dnevno, odnosno oko polovinu ukupne proizvodnje u kartelu i približno 17 odsto ukupnih svjetskih isporuka.
 Procjenjuje se da su u poslednjih šest godina ostvarile blizu 1,5 biliona dolara viška, zahvaljujući visokim cijenama nafte koje su u julu odskočile iznad 147 dolara za barel, prije nego što su se spustile na blizu 50 dolara.
 Kuvajtski dnevnik takođe navodi da su SAD zatražile od Kuvajta da otpiše irački dug koji se procjenjuje na oko 16 milijardi dolara.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!