Capital.ba

Ruskinje ostaju bez luksuzne robe?

02.03.2015. / 6:45

garderobaMOSKVA, Izvoz odjeće više cjenovne kategorije iz Evropske unije u Rusiju ove godine bi mogao, zbog pada rublje, da bude slabiji za oko 30% u poređenju sa prošlom godinom.

Takvu procjenu dao je predsjednik Evropskog savjeta izvoznika modne odjeće i tekstila Rajnhard Depfer, na reviji Kolekšn premier Moskou (Collection Premiere Moscow), prenio je Tas.

“Očekujemo sniženje izvoza brendirane ženske odjeće u višoj srednjoj cjenovnoj kategoriji od 15 do 20 odsto, muške od 25 do 30 odsto, a donjeg veša 30 do 40 odsto”, rekao je on.

Kako bi podržali svoje klijente u Rusiji u vrijeme krize, evropski dobavljači bi mogli da snize avansno plaćanje na 30 odsto od ukupne cijene narudžbine, da ponude popust, i u izuzetnim slučajevima odobre kreditne uslove plaćanja, smatra šef Savjeta.

Depfer je naveo podatke agencije za statistiku Evropske unije, Evrostata, prema kojima je za devet mjeseci 2014. godine obim isporuka odjeće svih cjenovnih kategorija iz zemalja EU u Rusiju smanjen četiri odsto, što je finansijski 2,4 milijarde evra.

Pri tome Francuska je snizila obim isporuka odjeće u Rusiju 15 odsto (ili za 118 miliona evra), Italija 10 odsto (480 miliona evra), Njemačka sedam odsto (535 miliona evra).

Nasuprot tome, Velika Britanije je povećala izvoz odjeće u Rusiju 25 odsto (132 miliona evra), a Španija 17 odsto (207 miliona evra). Podaci za cijelu 2014. godinu nisu navedeni.

Kako je agenciji Tas ranije rekao izvršni direktor Asocijacije kompanija u maloprodaji Andrej Karpov, trgovci prognoziraju pad tražnje odjeće u Rusiji u 2015. godini za 35 odsto usljed smanjenja kupovne moći zbog pada vrijednosti rublje.

U januaru 2015. godine osjetno je smanjen uvoz obuće i odjeće u Rusiju. Konkretno, po podacima carinske službe, uvoz obuće iz zemalja van Zajednice nezavisnih država pao je 44,1 odsto u poređenju sa istim mjesecom 2014. godine, na 207,6 miliona dolara (184 miliona evra). Uvoz odjeće od trikotaže smanjen je 41,6 odsto, na 159,9 miliona dolara (142 miliona evra), a tekstilne odjeće 36,2 odsto, na 195,4 miliona dolara (174 miliona dolara).

Karpov je objasnio da je uvoz pao zbog toga što su mnogi trgovci naručili odjeću iz inostranstva još prošle godine po znatno nižim cijenama od trenutnih. Prema njegovim riječima, mnogi imaju zalihe do ljeta. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!