Capital.ba

Rusija ne odustaje od Južnog toka

20.03.2011. / 13:09

BEOGRAD, Studija izvodljivosti za projekat Južni tok napreduje, potvrđeno je RTS-u u “Gaspromu”. Iz Srbijagasa najavljuju da će ovih dana sa ruskom kompanijom osnovati zajedničko preduzeće za Južni tok u Srbiji.
“Gasprom” demantuje tvrdnje pojedinih moskovskih medija da Rusija razmišlja da odustane od gradnje Južnog toka. U toj kompaniji, RTS-u je potvrđeno da studija izvodljivosti napreduje, kao i da se početak gradnje planira do kraja sljedeće godine.

Iz “Srbijagasa” najavljuju da će ovih dana sa “Gaspromom” osnovati zajedničko preduzeće za Južni tok u Srbiji.
Ulaganje u taj gasovod, za rusku kompaniju je potpuno ekonomski opravdano. U “Gaspromu” računaju na to da su Evropi potrebni novi gasovodi sa sigurnim izvorima tog energenta.
“Projekat Južni tok već je uveliko odmakao i razvija se prema planu. Studije izvodljivosti za Srbiju, Sloveniju i za morski dio gasovoda su završene. Očekujemo da zajednička studija za sve djelove gasovoda bude završena ubrzo. Očekujemo da će prve isporuke gasa biti do kraja 2015. godine”, saopštio je “Gasprom”.
U “Srbijagasu”, kažu da je predviđeno da gasovod u našu zemlju, ulazi kod Zaječara, a izlazi kod Subotice. Projekat je, kažu, u fazi dogovora tehničkih detalja, poput toga kako će proći ispod Dunava, koliko naši građevinari mogu da učestvuju u izgradnji. Međutim,sve češće se priča i o eventualnoj izmjeni trase.
“Ukoliko se i bude razmatrala trasa kroz Rumuniju koja se stalno pominje, više kao ljuljanje projekta zbog lobističkih nastojanja a ne zbog realnosti, čak i u tom slučaju, a ta faza nije razrađivana, trasa kroz Srbiju bi bila kraća 20 kilometara”, navodi direktor “Srbijagasa” Dušan Bajatović.
I dok sve češće neki mediji prenose da gasovod nema budućnost, “Gasprom” najavljuje da sve više zemalja i energetskih kompanija ulaze u projekat.
“U junu 2010. godine, “Gasprom”, “ENI” i “EDF” potpisali su memorandum koji stvara uslove za učešće francuske kompanije u vlasničkoj strukturi akcionarskog društva Južni tok. Razgovori o sljedećim koracima u vezi sa uključenjem kompanije “EDF” u projekat su u toku”, navodi “Gasprom”.
To je, po mišljenju nekih ekonomista, potvrda da se Južni tok širi i geografski i po obimu transporta gasa.
“To znači da je više zemalja uključeno i da je usmjeren na nova tržišta, koja ruski gas nije do sada pokrivao u tom obimu. Naročito Italija, a po svemu sudeći i Francuska, Švajcarska, Slovenija, vidjećemo šta će biti”, rekao je ekonomista Aleksandar Kovačević.
U “Gaspromu” su potvrdili RTS-u da će u aprilu projekat Južni tok predstaviti zvaničnicima u Briselu i razgovarati o njegovoj koristi za evropske potrošače. Predviđeni kapacitet gasovoda je 63 milijarde kubnih metara gasa godišnje, a vrijednost 15 i po milijardi evra.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!