Capital.ba

Rusija i Brazil izgubili trgovinske povlastice kod EU

01.11.2012. / 7:20

BRISEL, Više zemalja u brzom razvoju poput Brazila, Rusije i država u Persijskom zalivu su izgubile privilegovani pristup tržištu Evropske unije sa 500 miliona potrošača, saopšteno je juče u Briselu, budući da je taj blok preusmjerio preferencijalni tretman na siromašnije zemlje.

Evropska komisija je juče objavila revidirani spisak zemalja koje imaju pravo na smanjenu carinsku stopu ili bescarinski izvoz na to najveće svjetsko potrošačko tržište, prenijela je agencija AFP.
“Novi program će biti usmjeren ka manjem broju zemalja kako bi se obezbijedilo da pomoć dobiju baš one države kojima je ona najpotrebnija”, saopštila je Komisija.
Novi Opšti sistem povlastica (GSP) će stupiti na snagu 1. januara 2014. godine, a pokrivaće 89 zemalja, od čega se 49 smatra najmanje razvijenim državama u svijetu. Među njima su 33 države u Africi, deset u Aziji, pet u Pacifiku, kao i Haiti.
Još 40 zemalja sa “niskim i srednje niskim prihodima”, uključujući Kinu, Indiju, Iran, Irak i Siriju, takođe se nalazi na listi država koje imaju pravo na trgovinske povlastice Evropske unije.
Na listi se više ne nalazi 20 zemalja koje Svjetska banka već tri godine zaredom proglašava privredama sa “visokim ili srednje visokim prihodima”.
Među njima su veoma bogati Saudijska Arabija, Brunei, Makao i pet zemalja u Persijskom zalivu, kao i one sa srednje visokim prihodima uključujući Argentinu, Brazil, Kubu, Urugvaj, Venecuelu, Bjelorusiju, Rusiju, Kazahstan, Gabon, Libiju, Maleziju i Palau, prenose agencije.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!