Capital.ba

Rusi u Arktičkom regionu istražuju resurse nafte i gasa

04.12.2011. / 10:09

MOSKVA,  Ruske kompanije aktivno u Arktičkom regionu istražuju resurse nafte i gasa koje se procjenjuju na 90 milijardi tona, a osnovna nalazišta koncentrisana su u Barencovom i Karskom moru.

Ovo područje pobuđuje pažnju jer ima veliki ekonomski potencijal, a jedan od problema u “osvajanju” naftnih i gasnih nalazišta u epikontinentalnom pojasu je dostavljanje sirovine potrošačima.

Jedan od rukovodilaca u Naučnom istititutu za Arktik i Antarktik Herniha Aleksejeva kaže da smanjivanje površine leda, uzrokovano globalnim zagrijavanjem, stvara povoljne uslove za brz prevoz tereta morem.

Postoji čak mogućnost polaska trasama na visokim širinama preko Sjevernog pola. Nova mogućnost plovidbe po Arktičkom basenu veoma skraćuje put iz Evrope u Aziju preko Sjevernog Ledenog okeana, Beringovog moreuza, u poređenju sa tradicionalnom maršrutom preko Sueckog kanala, južnom varijantom. Ipak, ova mogućnost može da bude realizovana samo pod uslovom da se zagrijevanje nastavi. Potpuno ljetno otapanje Arktika može da se očekuje najranije za 50 do 70 godina.

Glavni problem u vezi sa eksploatacijom nafte i gasa u arktičkom priobalnom pojasu jeste ekološka bezbjednost projekta. Smatra se da razrada nalazišta na dnu mora dovodi do zagađenja životne sredine.

“Ipak, ako se prilikom realizacije projekata poštuju svi ekološki zahtjevi i ne dozvole ozbiljne havarije, prirodni balans biće sačuvan”, smatra šef laboratorije Instituta za okeanologiju Ina Nemirovska.

Prema njenim riječima, nafta je prirodni objekat, pa zato zagađenje životne sredine nije toliko katastrofalno kao što bi moglo da se pretpostavi – prenosi Glas Rusije.

Ona pojašnjava da 50 odsto nafte i gasa iz epikontinentalnih nalazišta postepeno prolazi u okean i rastvara se u morskoj vodi.

Prijetnju predstavlja izlivanje nafte na površinu. To je posebno opasno za arktičku faunu. Zato su osnovni napori sada usmjereni na to da rad na eksploataciji nafte i gasa ne dovede do smanjenja broja životinja i ptica, od kojih su mnoge zaštićene vrste.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!