Capital.ba

Rusef: Bogate zemlje stvorile “finansijski cunami”

03.03.2012. / 20:32

BRAZILIJA, Predsjednica Brazila Dilma Rusef optužila je razvijene zemlje za stvaranje “cunamija” jeftinog novca, koji ozbiljno ugrožava zemlje u razvoju.

Ova sredstva se, kako je istakla, masovno ulivaju u Brazil, što rezultira rastom kursa nacionalne valute, a to za posljedicu donosi gubitke lokalnim proizvođačima.

Brazilski real je od početka godine ojačao prema dolaru za devet odsto, a tek mnogobrojne devizne intervencije brazilske centralne banke su zaustavile kurs na nivou 1,7 reala za dolar, piše njujorški dnevnik Volstrit džornal.

Tim povodom, brazilski ministar finansija Gvido Mantega je ponovio svoj stav o početku “valutnog rata”, koji je prvi put izložio 2009. On je dodao da će se Brazil braniti svim raspoloživim metodama, a među njima je i porez za strane investicije, koji bi mogao da se produži za tri godine.

Pod “finansijskim cunamijem” brazilski lideri podrazumevaju različite programe “upumpavanja” sredstava na tržište likvidnosti, na koje se odlučuju centralne banke razvijenih ekonomija u cilju borbe sa finansijskom krizom.

SAD, na primjer, sprovode takozvanu politiku “količinskog labavljenja” u okviru koje američka Uprava federalnih rezervi na tržištu otkupljuje državne obveznice.

Evropska centralna banka sprovodi iste mjere, s tom razlikom što centralne banke daju kredite sa simboličnom kamatom, uz garanciju korporativnih obveznica. U posljednjoj rundi podjele jeftinih kredita, u ekonomiju EU je 28. februara uliveno više od 500 milijardi evra.

Zahvaljujući ovim mjerama Evropljani su uspjeli da snize kamate za državne obveznice zemalja najviše pogođenih dužničkom krizom, posebno Španije. Ovakva politika, međutim, u daljoj perspektivi nosi opasnost od eksplozije inflacije, kao i devalvacije i gubitka povjerenja u valutu. Tanjug

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!