Capital.ba

Rudarstvo gura RS, koks održava FBiH

20.10.2011. / 7:10

BANJALUKA, U RS je u prvih devet mjeseci ove godine ostvaren rast industrijske proizvodnje od 6,8 odsto, a u FBiH od 1,8 odsto, u odnosu na isti period prošle godine.
Na solidno povećanje ukupne proizvodnje u RS, najviše je uticao rudarski sektor sa rastom produkcije u periodu januar – septembar od 24,1 odsto, dok su prerađivačka industrija, te elektroenergetski i komunalni sektor zabilježili rast od 4,8, odnosno 2,3 odsto.
U FBiH je, pak, gledajući po sektorima, isključivo rasla proizvodnja u prerađivačkoj industriji i to za 5,2 odsto, dok su silazni trendovi zabilježeni u proizvodnji i snabdijevanju strujom, gasom i vodom za 1,6 odsto, te rudarstvu za 7,3 odsto.
Posmatrajući pojedinačne djelatnosti u RS, najveći pomaci bilježe se u vađenju “ostalih ruda i metala”, zatim, proizvodnji RTV i komunikacione opreme, te medicinskih, preciznih i optičkih instrumenata, dok su padovi najizraženiji u proizvodnji mašina i uređaja, duvanskih proizvoda i prehrambenoj industriji.
Zanimljivo je da se u FBiH najveći rast od čak 78,7 odsto bilježi u proizvodnji koksa uprkos privremenom gašenju dvije fabrike iz sistema “Global Ispat koksne industrije Lukavac” (GIKIL) zbog višednevne obustave željezničkog saobraćaja u junu usljed prošlog štrajka mašinovođa u RS. Komentar nadležnih u toj kompaniji danas nismo mogli dobiti.
Silazni trendovi u FBiH se, sa druge strane, bilježe u proizvodnji motornih vozila i ostalih saobraćajnih sredstava, te kancelarijskih mašina i računara.
Kao jedna od važnijih oblasti prerađivačke industrije sa značajnim rastom produkcije u oba entiteta izdvaja se proizvodnja namještaja koja je u RS porasla 31,7 odsto, a u FBiH 40,4 odsto.
Lazo Šinik, sekretar Udruženja prerade drveta i šumarstva pri Privrednoj komori RS, kazao je da se proizvodnja namještaja u RS sa postojećim rastom zapravo pokušava vratiti na pretkriznu poziciju iz 2008. godine.
“Problem je što je osnovica u najgoroj 2009. godini umanjena za 30 odsto, a u prošloj godini za dodatnih pet procenata, pa ovogodišnji devetomjesečni rast od 31,7 odsto treba gledati u kontekstu približavanja nivou od prije krize”, naglasio je Šinik.
Potražnja za domaćim namještajem prisutna je i svim segmentima od tapaciranog do pločastog, a najviše plasmana usmjereno je u Hrvatsku, Italiju, Njemačku, Austriju i SAD.
On smatra pozitivnim ako se proizvodnja u toj branši do kraja godine zadrži na nivou od oko 30 odsto, s obzirom na to da je prošlog mjeseca zabilježen pad produkcije u odnosu na avgust za 14,5 odsto.
“Ne treba zaboraviti ni prijetnju eskalacije dužničke krize u evrozoni koja se može odraziti na smanjenje potražnje. Ipak, ne vjerujem da će do toga doći do kraja ove godine, ali je moguće da 2012. bude teška za naše proizvođače ako zemlje evrozone ne riješe aktuelne probleme”, napomenuo je Šinik. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!