Capital.ba

RS u robnoj razmjeni sa Srbijom i Italijom ima finansijski manjak

03.12.2017. / 8:00

BANJA LUKA,  Najznačajniji spoljnotrgovinski partneri Republike Srpske (RS) su zemlje Evropske unije i zemlje CEFTA, koji u ukupnom izvozu RS-u učestvuju sa 72,5 posto, odnosno 18,7 posto, pokazatelji su za prvih osam mjeseci 2017. godine. 

Ako se zemljama navedenih ekonomskih grupacija doda i Turska, može se reći da se većina spoljnotrgovinskog prometa Republike Srpske (oko 94 odsto) razmjenjuje sa državama sa kojima BiH ima potpisane vanjskotrgovinske (multilateralne i bilateralne) sporazume.

Pojedinačno po zemljama, najznačajniji spoljnotrgovinski partneri Republike Srpske su: Srbija, Italija, Njemačka, Slovenija, Hrvatska i Austrija.

Međutim, u robnoj razmjeni sa Srbijom i Italijom RS ima deficit, a u vladinom Prijedlogu programa ekonomskih reformi za period 2018-2020. godina se navodi da je došlo do njegovog smanjena , dok je sa Hrvatskom i Slovenijom povećan spoljnotrgovinski suficit.

Takođe, RS je ostvarila suficit u spoljnotrgovinskoj razmjeni sa Austrijom.

-Prema projekcijama za period 2018–2020. godina, u navedenim zemljama se očekuju pozitivne realne stope rasta BDP-a, a na osnovu toga i pozitivan doprinos povećanja njihove privredne aktivnosti na izvoz RS, kroz inostranu tražnju – smatraju u entitetskoj vladi.

Na osnovu navedenih pretpostavki, u periodu od 2018. do 2020. godine su projektovane nominalne stope rasta izvoza od 15,9 do 7,8 odsto.

Rast izvoza zabilježen je u prerađivačkoj industriji, u oblasti poljoprivrede, te proizvodnje i snabdijevanja električnom energijom.

S druge strane, i kod uvoza dominira prerađivačka industrija.

Imajući u vidu dosadašnja kretanja, procjena je, smatraju u Vladi, da će na godišnjem nivou povećanje izvoza nominalno iznositi 15,9, a uvoza 9,9 odsto. FENA

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!