Capital.ba

Rodna godina otvara radna mjesta

04.08.2016. / 13:55

BANJALUKA, Prehrambena industrija u RS, zahvaljujući rodnoj godini, zaposliće na stotine sezonskih radnika, koji će biti angažovani na preradi voća i povrća. rp_prehrambena-industrija.jpg

U pogonima prehrambeno-prerađivačkih preduzeća naći će se uglavnom sirovina ubrana na poljoprivrednim parcelama u Srpskoj. Otkupom voća i povrća od domaćih proizvođača prerađivači štede milione maraka, koliko ih košta uvoz sirovine iz regiona.

Direktor banjalučke “Vitaminke” Žarko Mikić ističe da proces prerade u ovom preduzeću traje već dva mjeseca i do sada je na sezonskim poslovima angažovano oko 100 radnika, dok će taj broj u septembru biti tri puta veći.

– Sezonci angažovani na istovaranju sirovina, punjenju tegli, čišćenju sirovina i drugim poslovima mjesečno mogu da zarade i do 500 maraka. Oni koji rade noćnu smjenu ostvaruju i veću zaradu – istakao je Mikić.

Dodaje da će “Vitaminka” otkupiti oko 5.500 tona voća i povrća, te da je obim proizvodnje za nekoliko procenata povećan u odnosu na prošlu godinu.

– Završavamo preradu krastavaca kornišona, a u toku je i prerada prvih 170 od planiranih 900 tona šljiva – rekao je Mikić i dodao da je u planu i prerada oko 1.000 tona jabuka.

Najveći problem za ovog prerađivača jesu paprike kojih nema dovoljno na našem tržištu, a koje čine veliki dio proizvodnog procesa, pa su prinuđeni da ih uvezu iz Srbije i Makedonije.

Generalni direktor preduzeća “Sava Semberija” iz Bijeljine Vojo Kosanović ističe da će u punom jeku sezone preduzeće angažovati oko 300 sezonskih radnika.

– Satnica za radnike koji su angažovani u fabrici je 2,50 maraka, dok su sezonci na njivama plaćeni 3,50 maraka po satu, a za sve njih obezbijeđena je i hrana – rekao je Kosanović.

S obzirom na činjenicu da vremenske neprilike utiču na prinos i kvalitet sirovine, ovo preduzeće pored otkupa voća i povrća od semberskih ratara, dio sirovine uvozi iz regiona.

– Proizvodnju smo povećali sa prošlogodišnjih 4.000 tona gotovog proizvoda na 7.000 tona, a od ove godine započeli smo i vlastitu proizvodnju sirovine na 14 hektara obradive površine – dodao je Kosanović.

Preduzeće “Spektar drink” iz Bijeljine ne zapošljava sezonske radnike, a u proizvodnim procesima angažuju stalnu radnu snagu.

– Planiramo otkup oko 600 tona voća iz BiH. Ova količina će uglavnom zadovoljiti naše potrebe, izuzev sirovina koje su u deficitu na domaćem tržištu, kao što su aronija, cvekla i ribizla, koje uvozimo – rekao je vlasnik ovog preduzeća Đorđe Slavinjak.

Predsjednik Upravnog odbora Udruženja voćara RS Darko Milošević ističe da su voćari sa područja Majevice ove godine ostvarili rekordne prinose šljiva.

– S obzirom na to da velike količine voća nisu otišle na evropsko tržište, jer se kasnilo sa potpisivanjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, prerađivačka industrija je dobila priliku da otkupi veće količine kvalitetnih šljiva – rekao je Milošević, koji na pet hektara proizvodi šljive.

Dodaje da otkupljivači ovu vrstu voća plaćaju između 0,35 i 0,45 KM.

Sindikat obrazovanja, nauke i kulture RS

Izvoz

Predsjednik Udruženja voćara RS Dragoja Dojčinović ističe da je od početka berbe šljiva u Njemačku i Rusiju izvezeno po 1.000 tona ovog voća.

– Najveći problem su nam kruške, koje otkupljivači slabo traže, pa smo prinuđeni da ih sami prerađujemo, a domaća rakija koju proizvedemo teško pronalazi put do kupaca – istakao je Dojčinović. Glas Srpske

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!