Capital.ba

Robne rezerve gomilaju poreski dug, odgovornih nema!

20.07.2016. / 10:40

BANJALIKA, Višemilionski poreski dug Robnih rezervi raste iz dana u dan, a niko ne nudi rješenje. Kamate ga svakog dana povećavaju za tri i po hiljade maraka pa je sve bliži iznosu od deset miliona maraka.korupcija-u-direkciji-za-robne-rezerve-fbih-nestali-roba-i-milioni-km-635x300

Robne rezerve drže treće mjesto na neslavnoj listi najvećih poreskih dužnika Uprave za indirektno oporezivanje BiH, jer se pribjeglo rješenju koje ne bi smjelo da padne na pamet ni jednom savjesnom privredniku. Vlada je naime ugasila jedno preduzeće, a zatim odmah formirala drugo, pod sličnim imenom, koje sada izbjegava plaćanje poreskih obaveza.

Kada će i kako Robne rezerve da plate milionski dug ATV nije saznala. Direktor Mirko Marčeta je na godišnjem odmoru. Na odmoru nije ministar Predrag Gluhaković, koji je u kratkom telefonskom razgovoru za ATV rekao da je na sastanku i da će se javiti. Tokom dana više nije odgovarao na pozive ATV-a. Odgovor ATV nije dobila ni na pismeni zahtjev za informacije.

U UIO BiH jednako terete i Vladu i novoformirano Javno preduzeće Robne rezerve. Zaključkom je prije pet godina Vlada upravu obavijestila da će platiti dug, ali od tada se nižu samo zatezne kamate. Dok ministar Gluhaković izbjegava da stane pred kameru, premijerka je stala u odbranu Vlade, iako problem kaže nije nastao u njenom mandatu.

“Nije li veliki gubitak za RS 3.500 dnevno? Jeste, jeste, naravno, sve je veliki gubitak. Zavisi ko treba da odgovara. Da li smo dobijali različita tumačenja iz same UIO. Ukoliko se utvrdi naravno da je to šteta i naravno da se moramo pozabaviti na način da vidimo zašto je ona prouzrokovana i šta su to proceduralni ili eventualno neke druge greške koje su napravljene da do toga dođe”, kaže Željka Cvijanović, predsjednik Vlade RS.

“Nama se greške i propusti ne praštaju, niti nam poreznici gledaju kroz prste”, kažu privrednici. Nije im jasno zašto se država i preduzeća u njenom vlasništvu nalaze u povlaštenom položaju.

“Nevjerovatno da ustanova iza koje stoji država gomila tolike dugove, da ne postoji nikakvo obrazloženje zašto i na koji način se misle servisirati te obaveze. Knežević entering zapošljava 25 radnika iz investicije koja je iz kredita gdje je mjesečna rata 3.500 maraka. Da imamo 3.500 mraka dnevno, vjerovatno bi onda recipročno tome zapošljavali 750 radnika”, objašnjava Marko Konežević, direktor firme “Knežević entering”.

Na jednoj od sjednica Vlade na dnevnom redu mogao bi se naći i nagomilani višemilionski dug Robnih rezervi, obećala je premijerka. Tražiće, uvjerava, objašnjenje od resornog ministra Predraga Gluhakovića. ATV

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!