Capital.ba

Rizično uzimanje zajma u stranoj valuti

19.01.2011. / 8:25

BANJALUKA, Iako su krediti u stranim valutama, koje nisu fiksno vezane za marku, traženi u bankama u Republici Srpskoj, prvenstveno zbog povoljnije kamatne stope, većina stanovnika nije svjesna rizika koji ovi krediti nose.

Sa svakom promjenom kursa strane valute, rate kredita mogu znatno da porastu.
Trenutno je to slučaj sa zajmovima u švajcarskim francima, čije su rate povećane zbog rasta vrijednosti ove valute za više od 20 odsto u posljednjih nekoliko mjeseci.
Prema podacima Agencije za bankarstvo Republike Srpske dvije banke u RS na kraju septembra prošle godine imale su kredite vezane za švajcarski franak, u ukupnom iznosu od 333 miliona maraka.
– U ukupnim kreditima, zajmovi u švajcarskim francima iznose osam odsto, što nije veliki iznos i ne može da izazove negativne posljedice u bankarskom sektoru Srpske – kazala je direktor Agencije Slavica Injac.
Dodaje da su ovi krediti bili jako traženi zbog niskih kamata.
– Klijenti u slučaju rasta kursa i povećanja rata mogu da konvertuju kredite u neku drugu valutu ili da vrate kredit time što će se dodatno zadužiti. Međutim, činjenica je da je sada teško naći jeftino rješenje – rekla je Injac i dodala da je odluka o podizanju kredita u stranoj valuti bila stvar izbora klijenata.
Direktor Nove banke Milan Radović kaže da je stimulacija većini stanovnika za uzimanje kredita u švajcarskim francima, kamatna stopa od šest do sedam odsto, dok je za komercijalne kredite iznosila od devet do deset odsto.
– Svako ko je razmišljao o ovim kreditima znao je da je švajcarski frank bio čvrsta valuta, međutim sada je on ojačao u odnosu na evro došlo je i do povećanja mjesečnog anuiteta za vraćanje kredita – kazao je Radović.
Direktor Ekonomskog instituta Banjaluka Duško Jakšić kaže da tamo gdje postoji evidentna inflacija i drugi oblici nesigurnosti, kreditori pokušavaju da nađu neku zaštitnu mjeru, kao što je u ovom slučaju, valutna klauzula.
– Kod nas je to veoma specifično. Banke dosta rade na svoju ruku i ne poštuju domaću valutu. Oni se osiguravaju, a što klijenti imaju gubitke, to ih nije briga. To je vrlo nekorektno – kazao je Jakšić.
Rizik
Milan Radović ističe da su banke uzele kreditnu liniju u švajcarskim francima i da bi one imale gubitak ako bi vraćale kredit po novom kursu.
– Ne vidim mogućnost da se valutna klauzula promijeni ako je kreditna linija povučena u švajcarskim francima – kazao je Radović. Glas Srpske

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!

    Komentari na članak: Rizično uzimanje zajma u stranoj valuti

    1. sudija

      Nikolina mogućnosr postoji, a da li postoji i volja Velikog Nilskog Konja da ti udovolji provjeri na licu mjesta…
      pa nas obavijesti, čisto da znamo…

    2. Nikolina

      Digla sam kredit u HYPO Banci,franak nenormalno raste ,da li postoji mogucnost da se prebacim na euro???

    3. Lazar

      Ne samo Hypo banka, vec sve banke uzivaju punu zastitu drzave, umjesto da drzava stoji iza gradjana ona stoji iza banaka.
      Npr. zakonom je regulisan iznos do kojeg se roba moze platiti u gotovini, sve preko tog limita se mora placati ziralno. Na taj nacin smo ostavljeni na milost i nemilost banaka koje nam te usluge onda papreno naplacuju. Tu se ne radi o kontroli kretanja kapitala i borbi protiv sive ekonomije vec o tome sto za bankare ima ko da lobira a za gradjane nema.
      Na primjer, kada preko banke ( a moramo preko banke) platimo fakturu za cigarete dobavljacu, s obzirom na iznos provizije koji ce naplatiti banka i marze koja je na cigaretama ogranicena prostom racunicom dolazimo do cinjenice da mi u stvari ne radimo za sebe vec za banku a drzava je ta koja je to tako uredila.

    4. ŽIRANT

      gospodo iz ABRS, zar nemate mehanizma da zaštitite ove ljude, od ovih prevara. a ne pravičnog poslovanja.Naravno da se nećete mješati u svoj posao, je imate plate 10.000 KM.
      Neko vas je juče hvalio, Bog mu tako vratio, kako radite i na čijoj ste strani. Obdusman, samo još jedna magla u glavama stanovnika BiH.

    5. Lazar

      Prva rata je bila 1750,00KM a zadnja 2330,00KM.

    6. prijedor

      jbg nedaj se ! sta da ti kazem…kolika ti je rata bila prije a kolika je sad?

    7. Lazar

      Ja imam krdit u CHF podignut u Hypo banci, nije tacno da je vrsta zaduzenja bila stvar izbora. Jedini izbor koji mi je nudjen je ili da uzmem ili da ostavim. Rekli su mi da s obzirom na iznos koji ja trazim i obezbjedjenje koje nudim mogu da mi ponude samo kredit koji je vezan za CHF. Na moju molbu da mi objasne sta to konkretno znaci i kakva je njihova procijena u kojoj mjeri CHF moze da varira rekli su mi kako statisticki posmatrano je to sigurna valuta, da tesko da moze doci do vecih promjena jer postoje mehanizmi zastite, itd. To je bilo prije pet godina u medjuvremenu moj anuitet je porastao za 550,00KM, moja glavnica u KM se povecala za 10%, kao da nisam nista ni uplatio. Kazu nude rijesenje, nude! Ponudili su mi da apliciram za novi kredit koji bi bio vezan za EUR-o, s tim da bi morao da podignem iznos uvecan za 10% od iznosa koji sam dobio prije pet godina. Kompletna procedura bi isla iz pocetka sa svim troskovima od kojih su neki danas i veci a sve sto sam do sad uplatio kao da nisam. Zahvaljujuci ovom kreditu i trenutnoj krizi moja finansijska situacija se promijenila i za njih ja vise nisam kreditno sposoban bez obzira sto pet godina otplacujem kredit. Danas je moja porodica rob ovog kredita,
      a nasa imovina koja je data pod hipoteku ce biti ugrozena onda kada vise ne budemo mogli da nosimo ovaj teret! Nisam jedini, to znam, prepusteni smo samovolji bankara koji uz saglasnost drzave cijede poslednje kapi zivota iz ovog napacenog naroda. Tako ce biti sve dok ljudi ne pocnu da bojkotuju banke koje se tako ponasaju i koje misle da je prirodno da bas kod njih donosimo svoje pare. Zamislite, sluzbenica u banci, zaduzena za moj kredit, izbjegava da mi kaze koliko iznosi moj anuitet u KM, kao otprilike to je tu negdje.