Capital.ba

Rezervama brane kurs

31.03.2012. / 8:10

BEOGRAD, Evro svakodnevno obara rekorde gledano prema dinaru.

Kurs od 111,36 dinara najveća je vrijednost koju je evropska valuta ikada zabilježila u odnosu na dinar.

Kako skok evra na kursnim listama ne bi bio još veći, Narodna banka Srbije tokom ove nedjelje gotovo svakodnevno interveniše na međubankarskom deviznom tržištu.
Tako je centralna banka od početka godine prodala 438,5 miliona evra: u januaru ni evro, u februaru 188,5 miliona i do petka još dodatnih 250 miliona evra. Iako se čini da je riječ o velikom iznosu deviznih rezervi, poredeći intervencije sa prva tri mjeseca 2010. godine, dolazimo do još veće cifre. Tada je NBS prodala ukupno 633 miliona evra, održavajući kurs stabilnim. Ali, vrijednost evra tada je bila na nivou od 99,74 dinara. Za razliku od ove i 2010. godine, tokom cijele 2011. NBS je prodala svega 90 miliona evra, a kupila 45 miliona kroz skromne intervencije na međubankarskom tržištu.

Najavljena mjera NBS, kojom bi se u malom procentu smanjila stopa obaveznih rezervi bankama, trebalo bi da utiče i na stabilizaciju na deviznom tržištu.
Guverner NBS Dejan Šoškić podsjeća da je postojeći devizni režim Srbije sastavni dio Sporazuma o ciljanju inflacije između Vlade i NBS koji je usvojen još u decembru 2008. godine.
– U ovom sporazumu stoji da su, u skladu sa dogovorenim okvirom monetarne politike, Vlada i NBS saglasni da Narodna banka Srbije sprovodi režim rukovođeno plivajućeg deviznog kusa, pri čemu se neće utvrđivati ciljevi za devizni kurs – navodi guverner NBS dodajući da ciljanje inflacije isključuje ciljanje kursa.
Šoškić objašnjava da NBS može da primjenjuje devizne intervencije sa ciljevima da ograniči pretjerane dnevne oscilacije kursa dinara, da ograniči opasnost po finanijsku stabilnost, kao i da održi odgovarajući nivo deviznih rezervi. Novosti

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!