Capital.ba

Reforma podsticaja razvija agrar

24.12.2016. / 15:30

BANJALUKA, Bolje finansiranje agrara i spoljnotrgovinskog poslovanja, te zaštita domaće proizvodnje neke su od mjera za unapređenje poljoprivrednog sektora koje Vlada RS predlaže u okviru Programa ekonomskih reformi.

U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS ističu da će ove mjere obuhvatiti i usklađivanje propisa iz oblasti poljoprivrede na nivou Srpske i BiH, ali i sprovođenje mjera identifikacije životinja i rad na dokumentima za ruralni razvoj i IPARD program.

– Finansiranje agrarnog sektora najvažniji je osnov tekuće proizvodnje i razvoja u cjelini, a u sadašnjem sistemu podsticaja potrebno je izvršiti reformu i razdvojiti socijalni od razvojnog segmenta – istakli su u ministarstvu.

Dodaju da je u skladu sa proširenjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju neophodno značajnije podsticati tržišno orijentisanu proizvodnju.

– S ciljem obezbjeđenja dodatnog novca pripremićemo dokumenta za ruralni razvoj što je preduslov za kreiranje IPARD programa i definisanje mjera koje će se finansirati iz EU fondova – rekli su u ministarstvu naglasivši da će sprovođenje ovih mjera za rezultat imati unapređenje nivoa tehnologije i kvaliteta proizvodnje.

Pojašnjavaju da će usaglašavanje zakona i propisa sa evropskim standardima omogućiti izlazak domaćih proizvođača na tržište EU.

– Identifikacija zemljišnih parcela koja će se sprovoditi do kraja 2018. godine dovešće do znatne uštede i namjenskog trošenja agrarnog budžeta – rekli su u ministarstvu.

Ističu da će Vlada ovim programom mjera nastaviti da štiti domaću proizvodnju od prekomjernog uvoza i nelojalne konkurencije.

Najavljuju nastavak identifikacije životinja kroz sistem obilježavanja koja se realizuje u saradnji sa Kancelarijom za veterinarstvo i Agencijom za obilježavanje životinja BiH.

– Funkcionalan registar životinja omogućiće efikasniji sistem kontrole u lancu proizvodnje od njive do trpeze – pojasnili su u ministarstvu i dodali da će s ciljem zaštite poljoprivrednih i drugih dobara biti izgrađen sistem ranog upozorenja na poplave.

U oblasti šumarstva važno je čvršće povezivanje sektora šumarstva, drvoprerađivača i prometne djelatnosti.

– Planirana je izrada novog statuta preduzeća “Šume RS” i optimizacija broja zaposlenih, ali i uvođenje stroge finansijske discipline kada je u pitanju naplata potraživanja uz obračun zateznih kamata – rekli su u ministarstvu.

Gazdinstva

U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS ističu da je u Registar poljoprivrednih gazdinstava upisano oko 35.000 gazdinstava, od čega je oko 5.000 komercijalnih i 30.000 nekomercijalnih.

– Ukupan broj gazdinstava je daleko veći, ali se radi o neregistrovanim, manjim seoskim parcelama, koja ne proizvode značajne tržišne viškove – rekli su u ministarstvu.

MJERE U POLjOPRIVREDI

– Unapređenje finansiranja agrara

– Usklađivanje propisa na nivou RS i BiH

– Identifikacija zemljišnih parcela

– Identifikacija životinja

– Unapređenje spoljnotrgovinskog poslovanja

– Zaštita domaće proizvodnje

– Izrada dokumenata za ruralni razvoj i IPARD program

MJERE U ŠUMARSTVU

– Novi statut preduzeća “Šume RS”

– Optimizacija broja zaposlenih u “Šumama RS”

– Čvršće uvezivanje sa drvoprerađivačima

– Uvođenje finansijske discipline

– Kontrola priliva novca između organizacionih dijelova

– Sprečavanje nezakonitosti u oblasti šumarstva

– Izgradnja šumskih puteva

 

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!