Capital.ba

Razmotriti alternativne mogućnosti u vezi sa MMF-om

30.03.2013. / 14:30

mmfBANJALUKA, Na sastanku premijera Republike Srpske Željke Cvijanović sa najvišim rukovodstvom SNSD-a dogovoreno je da u narednom periodu budu razmotrene alternativne mogućnosti u slučaju da ne bude realizovan stendbaj-aranžman sa Međunarodnim monetarnim Fondom /MMF/ zbog toga što Federacija BiH /FBiH/ ne izvršava obaveze, rekao je potpredsjednik SNSD-a Igor Radojičić.

On je dodao da je neusvajanje zakona o povoljnijem penzionisanju pripadnika boračke populacije FBiH ugrozilo stendbaj-aranžman sa MMF-om, pri čemu kasni tranša kredita koja je na redu.

Radojičić je pojasnio da se aranžman odnosi na cijelu BiH, a ukoliko FBiH ne izvrši obaveze sredstva neće biti doznačena nijednom entitetu, što znači da Srpska iz drugih izvora mora da zatvori budžet za ovu godinu i Ministarstvo finansija i Vlada Srpske imaju obavezu da predlože alternativna rješenja koja bi bila finansijski održiva i realna.

Radojičić je rekao da je dogovoreno i da hitno bude riješeno pitanje subvencija za poljoprivredu i dugove iz 2012. godine.

“Sredstva su operativna i u narednim danima biće sukcesivno isplaćivana, s obzirom na to da je riječ o 40.000 korisnika koji imaju dugove iz prošle godine. Sigurno je da će biti potrebno nekoliko dana, ali dvadeset i nešto miliona KM trebalo bi da bude isplaćeno sljedeće sedmice onima koji taj dug imaju”, rekao je Radojičić novinarima u Banjaluci nakon sastanka.

Član Izvršnog odbora SNSD-a Zoran Tegeltija rekao je da za Srpsku blokada u vezi sa MMF-om nije iznenađenje, jer je tokom posjete Misije bilo jasno da će biti poteškoća, iako su iz MMF-a bili korektni prema FBiH sa zahtjevima koji nisu bili radikalni, ali zakon opet nije usvojen.

“U ovom trenutku još nije došlo do prekida aranžmana, već odgađanja donošenja odluke u FBiH. Nadamo se da će ta odluka biti donesena početkom aprila i da će se aranžman nastaviti. Ovo ugrožava dinamiku priliva finansijskih sredstava iz MMF-a, jer u budžetu Srpske postoje zaduženja koja su vezana za servisiranje duga prema MMF-u”, dodao je Tegeltija.

On je podsjetio da je Srpska u ovoj godini već platila dvije tranše MMF-u, a nije dobila sredstva.

“Vjerovaćemo da će FBiH uspjeti da ispuni uslove, ali tražićemo i nove izvore da ne bismo došli u situaciju da u posljednjem trenutku ne možemo obezbijediti potrebna sredstva u vezi sa budžetom”, pojasnio je Tegeltija.

Komentarišući tempo nove Vlade, Tegeltija je rekao da je rad subotom organizovan radi usaglašavanja unutar stranke i određenih resornih ministarstava o nekim pitanjima.

Na inicijativu predsjednika Vlade Republike Srpske Željke Cvijanović u Administrativnom centru Vlade Srpske u Banjaluci danas je održan sastanak premijera sa najvišim rukovodstvom SNSD-a. Sastanku su prisustvovali lider ove stranke i predsjednik Srpske Milorad Dodik, potpredsjednici SNSD-a Igor Radojičić, Nada Tešanović, predsjednik Izvršnog odbora SNSD-a Nebojša Radmanović, te član Izvršnog odbora SNSD-a Zoran Tegeltija i član Glavnog odbora stranke Željko Kovačević.

Federalni parlament još nije usvojio zakon o povoljnijem penzionisanju pripadnika boračke populacije FBiH, što je ključni uslov da BiH dobije treću tranšu kredita MMF-a.

Rok za usvajanje ovog zakona ističe sutra, međutim u FBiH tvrde da će rok biti prolongiran.  Srna

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!