Capital.ba

Rata zajma opet veća

21.11.2010. / 9:00

BEOGRAD, Građane koji su se zadužili kod banaka u domaćoj ili stranoj valuti očekuju veće kamatne stope u narednom periodu. To najavljuje i bankari i Narodna banka Srbije. Bankari namjeravaju da poskupe kredite zbog raste referentne kamatne stope naše centralne banke, od koje zavisi cijena zajmova u dinarima, kao i evropske kamatne stope euribora, na osnovu koje se formira kamata na pozajmice vezane za evro.
Poslije serije poskupljenja u trgovinama, građanima će pored porasta rata, zbog skoka deviznog kursa, dodatno opterećenje na kućni budžet biti i povećanje kamata.Prema podacima NBS, prosječne kamatne stope na kredite i privredi i stanovništvu rastu još od ljetos. Tako su u septembru dostigle 16 odsto. Tome je doprinijeo manji obim subvencionisanih zajmova, kao i blagi rast kamatnih stopa na evropskom međubankarskom tržištu. Valja reći da NBS i u narednom periodu očekuje povećanje referentne kamate.
– Promjena referentne kamatne stope direktno utiče na cijenu novca iz dinarskih izvora – ističe Miroslav Rebić, član IO Sosijete ženeral banke. – Svaka njena promjena mijenja visinu kamate na čisto dinarske pozajmice. Kamatne stope na stambene i sve ostale kredite indeksirane u devizama, odnosno odobrene iz deviznih izvora, neće trpjeti uticaj najavljenog rasta referentne kamatne stope na dinare. Ali, može se očekivati izvjesna korekcija kamatnih stopa i na kredite sa valutnom klauzulom, indeksirane u evrima. Jer, i u narednom periodu biće nastavljen trend blagog rasta euribora.

Samo fiksno
Neke banke su se, upravo zbog rasta deviznog kursa, referentne kamate i eventualnog povećanja euribora, opredjelile da građanima ponude kredite sa fiksnom kamatom. Ali, za sada je veoma veliki procenat zajmova sa promjenjivom kamatom uzetih ranijih godina, koji su podložni svim promjenama na tržištu novca. Takvi krediti mogu, međutim, da se refinansiraju i da se na taj način promjeni kamata. – Klijentima preporučujemo da se opredjele za kredit sa fiksnom kamatom, kako bi se zaštitili od kamatnog rizika, odnosno promjena na tržištima novca – kaže Miroslav Rebić. Novosti

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!