Capital.ba

Rastu gubici lizing društava

13.06.2013. / 7:20

slikaBANJALUKA, Društva za lizing u RS su u prvom tromjesečju ove godine zabilježila gubitak od 240.000 maraka, čime se njihov ukupni minus popeo na 3,78 miliona KM, objavljeno je u kvartalnom izvještaju Agencije za bankarstvo RS.

Neprofitabilno poslovanje dva društva za lizing sa sjedištem u RS je, kako navodi regulator, i osnovni uzrok smanjenja ukupnog kapitala za 17 odsto u odnosu na prošlu godinu, a koji sada iznosi 1,13 miliona KM.
U strukturi kapitala, pored evidentiranih gubitaka, nalaze se i osnovni kapital u iznosu od 4,8 miliona KM, što je na nivou sa kraja 2012. godine, te zadržana neraspoređena dobit u iznosu od 59.000 KM.
U izvještaju se ukazuje da ranije osnovano lizing društvo u RS (Nova Leasing) stalno smanjuje obim aktive, koja sada iznosi 700.000 KM, te je najavila i podnošenje zahtjeva za prestanak rada.
Ekonomski analitičar Zoran Pavlović kaže da su negativni finansijski rezultati lizing društava u RS, ali i cijeloj BiH, posljedica više faktora, prije svega manjka poslovnih aktivnosti produkovanih krizom i straha privrednika i građana od buduće sposobnosti otplate uzetog lizinga.
“Lizing kompanije su u teškoćama jer ne mogu da obezbijede stabilnost prihoda po osnovu plasiranog novca kroz robu ili pokretnine. Na lizing se više ne može kupiti poslovni prostor niti stan, naprosto zato što u slučaju da niste u mogućnosti da otplaćujete rate, dovodite davaoca lizing društva u situaciju da vam to uzme”, istakao je Pavlović.
Silaznim trendovima lizing sektora, prema njegovoj ocjeni, doprinosi i slaba informisanost privrednika i građana o prednostima te usluge u odnosu na bankarske kredite, te nepovoljan zakonodavni okvir, pri čemu pominje oporezivanje obaveznog vještačenja predmeta lizinga.
Agencija za bankarstvo RS navodi da su finansijski plasmani lizing društava u prvom tromjesečju iznosili 18,2 miliona KM sa padom od četiri odsto u odnosu na kraj prošle godine.
Kako navode, ukupna potraživanja po osnovu finansijskog i operativnog lizinga na kraju marta ove godine iznosila su 88,6 miliona KM, uz blagi rast od jedan odsto u odnosu na stanje krajem prethodne godine. Potraživanja po osnovu finansijskog lizinga iznose 85,7 miliona KM, od čega se na društva sa sjedištem u RS odnosi petina (18,2 miliona KM) sa stopom pada od četiri procenta, što se, kako objašnjava regulator, većim dijelom odnosi na novo društvo (Hypo Leasing). Potraživanja po osnovu finansijskog lizinga poslovnih jedinica društava sa sjedištem u FBiH iznose, pak, 67,5 miliona KM sa stopom rasta od 2,5 odsto u odnosu na kraj minule godine.
Prema predmetu lizinga, najveći iznos potraživanja u finansijskom lizingu odnosi se na potraživanja za vozila za obavljanje djelatnosti 36 odsto, te na potraživanja za putnička vozila 33 odsto.
Na pravna lica odnosi se 87 odsto potraživanja, na fizička lica 11 odsto, a na preduzetnike dva procenta. Operativni lizing jedinica društava iz FBiH iznosi 2,8 miliona KM, što je smanjenje za 12 odsto u poređenju sa krajem prethodne godine i u cijelosti se odnosi na pravna lica. Nezavisne novine

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!