Capital.ba

Raste zaduženost građana Srpske

07.08.2017. / 7:15

BANJALUKA – Zaduženost stanovnika Republike Srpske ide uzlaznom putanjom. Svaki građanin, na kraju prošle godine, bio je dužan 2. 350 KM, što je za 41 marku više u odnosu na kraj 2015.

Ekonomisti upozoravaju da će taj trend biti nastavljen, jer u Srpskoj nema privrednog zamaha i pokretanja investicija.

Većina zaposlenih u realnom sektoru sa svojom platom ne može preživjeti ni 15 dana, zbog čega poseže za kreditima. To je potez onih koji rade, a oni koji nisu zaposleni u još težoj su situaciji. Ekonomisti kažu da su razlozi zaduživanja – mala plata i veliki troškovi.

“Ovog momenta nema šanse da se situacija popravi, jer nemamo novih investicija, nemamo mogućnost zapošljavanja, tako da budžeti domaćinstava zavise samo od nekih sporadičnih prihoda doznaka iz inostranstva i možda nekog povremenog angažovanja”, kaže ekonomista Zoran Pavlović.

Građani nerado pričaju o svojim finansijama, posebno kreditima. Većinom odmahuju glavom, a rijetki priznaju da uglavnom uzimaju stambene ili potrošačke kredite. Kako ih vraćaju posebna je priča.

Dok zaduženost države i građana raste, sve je veći broj mladih koji zbog nestabilne političke situacije, malih plata i sve veće zaduženosti zauvijek napuštaju državu. Iz Sindikata poručuju – jedini način da ih zaustavimo jeste povećanje plata i potpisivanje kolektivnih ugovora.

Građani se zadužuju čak i za kupovinu prehrambenih artikala, odjeće i školskih udžbenika. Satnica u Srpskoj i BiH je osam ili deset puta manja u odnosu na onu u evropskim zemljama. Sve navedeno, čini se, nije dovoljno da država, u saradnji sa poslovnom zajednicom, barem pokuša da riješi taj problem. BN

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!