Capital.ba

Raste godišnja prodaja municije

31.05.2012. / 9:39

LONDON, Svjetska trgovina municijom trenutno je veća od četiri milijarde dolara godišnje i raste brže od globalne trgovine naoružanjem, saopštila je humanitarna agencija “Oksfam”.

U izvještaju, koji je objavljen uoči razgovora o novom sporazumu o trgovini naoružanjem u Njujorku, iznosi se procjena da se u svijetu godišnje proizvede 12 milijardi metaka.

“To je dovoljno da se skoro svaki muškarac, žena i dijete na planeti ubiju po dva puta”, naglašava Oksfam.

Trgovina municijom za lako naoružanje vrijedna je 4,3 milijardi dolara, a trgovina vatrenim oružjem i ručnim naoružanjem 2,68 milijardi dolara.

“Oksfam” je pozvao da se na predstojećem sastanku u Njujorku pojačaju regulative u vezi sa trgovinom oružjem. Naredni sastanak o ovoj temi biće održan u julu.

Agencija navodi da samo manji broj zemalja podnosi izvještaje o izvozu municije i da međudržavne agencije ne vrše skoro nikakvu kontrolu ove trgovine.

“Oksfamovi” istraživači utvrdili su da postoji upadljiv nedostatak dokumentacije o transferu municije u ratom zahvaćene zemlje poput Somalije i Avganistana i da se municija često dostavlja grupama koje prolongiraju sukobe.

Samo 28 zemalja je javno objavilo izvještaje o izvozu oružja od 2006. godine, a 28 je pomenulo da se time bave. Među njima su Britanija, Francuska i SAD.

“Oksfam” navodi da se SAD, Sirija i Egipat protive uključivanju municije u tekst o kojem će se pregovarati u Njujorku.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!