Capital.ba

Raste dug kompanija

18.03.2009. / 7:20

porastBEOGRAD, Zaduženost kompanija u Srbiji  kod banaka veća je za 9,4 odsto u prva dva mjeseca ove godine u odnosu na kraj prošle, što je više od očekivanog i iznosi 881,8 milijardi dinara, izjavio je Veroljub Dugalić, generalni sekretar Udruženja banka Srbije.
Povećanje kredita privredi i ostale pokazatelje Kreditnog biroa za prva dva mjeseca ove godine Dugalić je ocijenio ohrabrujućim ne samo sa aspekta bankarskog sektora nego i sa stanovišta da privredne aktivnosti nisu prekinute.
Ukupni krediti privredi i građanima u februaru iznosili su 1.328 milijardi dinara, što je za oko četiri odsto više nego u januaru.
„Krediti privredi povećani su za pet odsto u februaru, a tom mjesecu je došlo do blagog smirivanja aktivnosti u cijeloj privredi u odnosu na januar“, rekao je Dugalić.
Jedino veći pad imaju gotovinski krediti koji su smanjeni u februaru za oko 15 odsto u odnosu na decembar i iznosili su 125,2 milijarde dinara. Potrošački krediti povećani za oko devet odsto i iznose u vrijednosti 51,3 milijarde dinara.
Dugalić je istakao da su stimulativne mjere Vlade već dale prve rezultate kod potrošačkih kredita pa se i u narednom periodu očekuje rast u odnosu na gotovinske kredite.
Najveći rast imaju stambeni krediti koji su skočili za 18 odsto u prva dva mjeseca ove godine u odnosu na kraj godine.„Moguće je da u tom periodu došlo do prebacivanja kredita indeksiranih „švajcarcima“ u evre i da je tako rast kursa evra uticao na ukupan iznos tih pozajmica“, objasnio je Dugalić.
U Srbiji je prosječan dug po glavi stanovnika u februaru oko 550 evra, dok je u Hrvatskoj 3.700, Mađarskoj 2.990, Bosni i Hercegovini 890, Rumuniji 1.200. Jedino je u Makedoniji prosječan dug po stanovniku niži od Srbije i iznosi 520 evra.

Share Tweet Preporuči

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!