Capital.ba

Rast robne razmjene zahvaljujući RS

22.09.2010. / 16:08

BEOGRAD, Robna razmjena između Srbije i BiH posljednjih nekoliko godina prosječno raste godišnje od 20 do 30 odsto,  i to zahvaljujući prije svega veoma dobroj saradnji sa Republikom Srpskom /RS/ preko koje ide najveći dio robe,  podaci su Biroa za regionalnu saradnju u Privrednoj komori Srbije.

“Kada govorimo o suficitu koji se ostvaruje sa BiH, on se, ustvari, ostvaruje sa RS. Sa Federacijom BiH imamo  uravnoteženu robnu razmjenu ili blagi suficit, nekada deficit. Sve zavisi koliki nam je uvoz uglja i koksa iz Lukavca”, izjavio je Srni samostalni savjetnik u Birou za regionalnu saradnju Privredne komore Srbije Mitar Pržulj.

On je naveo da je BiH Srbiji na četvrtom mjestu po spoljnotrovinskoj razmjeni u posljednjih pet do šest godina, a da je Srbiji izvoz u BiH na prvom mjestu i da od 60 odsto izvoza najviše ide u RS.

Pržulj je istakao da veliki broj firmi ili predstavništava izvoznih preduzeća iz Srbije ima u RS, ali da ih je vrlo malo u Federaciji BiH, te da je isti odnos i što se tiče ulaganja iz Srbije.

Napominjući da su ulaganja Srbije oko 800 miliona evra i da se više od 90 odsto odnosi na RS, Pržulj je naveo primjer preduzeća “Telekom”, “Zektra”, “Delta”, “Svislajon”, koji je kupio Fabriku alata u Trebinju, Komercijlne banke,  “Dunav osigiranja”, koje je kupilo “Kosig osiguranje”.

Kao primjer kvalitetnijeg odnosa sa RS, Pržulj je naveo korišćenje obnovljivih izvora energije, odnosno hidroenergije Drine.

“U BiH izvozimo robu više faze prerade, a uvozimo sirovine. Koks je u uvozu ubedljivo na prvom mestu i učestvuje sa 17 odsto, a slede drvo, koje dolazi iz RS, građevinska stolarija, ugalj, električna energija. U izvozu iz Srbije u BiH dominiraju pića, prehrambena industrija, poljoprivedni proizvodi, metalski sektor, hemijska i farmaceutska industrija i  građevinski materijal”, napominje Pržulj.

On je podsjetio da Srbija ima ulaganja iz RS od oko 100 miliona evra, navodeći kao primjer što je preduzeće “Integral” iz RS kupilo firmu “Komgrap” iz Beograda.

“U interesu i naših i preduzeća iz BiH je da uspostavimo regionalnu saradnju zato što, jednostavno, na tenderima i oglasima domaća preduzeća ne mogu da konkurišu stranim ponuđačima. Jedino rešenje je regionalno udruživanje preduzeća da bi pokušali da realizuju poslove u svojoj režiji. Mi to zovemo sektorsko povezivanje i tu priču nastavljamo zajedno sa Banjalukom i Sarajevom”, dodao je Pržulj.

Kao pozitivan primjer regionalne saradnje Pržulj je naveo i to što je hrvatski biznismen Ivica Todorić kupio firme iz Srbije – “Frikom”, “Somboled” i “Dijamant”, te u svoje objekte u zapadnoj Hercegovini ubacio u većim količinama robu iz Srbije.

“Mislim da metalski i sektor poljoprivrede imaju zajedničke dodirne tačke. Mi sada uglavnom imamo kupoprodajne odnose, a to je najniži nivo saradnje. Nemamo kvalitetnije saradnje kao što su zajednička preduzeća, zajednički nastup na tenderima i oglasima”, podsjeća Pržulj.

Savjetnik u Birou za regionalnu saradnju Privredne komore Srbije Dejan Jovović istakao je da paralelni odnosi Srbije i RS dobro funkcionišu.

On je podsjetio da su Srbija i BiH potpisale sporazum o trgovinskoj saradnji, kojim je predviđeno formiranje međuvladine komisija za saradnju,  ali da se ta komisija još nije sastala.

Share Tweet Preporuči

    Tagovi:

    Povezane vijesti

    Komentari

    Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:
    Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]

    Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Sva polja su obavezna!